Т.Г. Шевченко. “Іван Підкова”. Історична основа твору. Героїзм та мужність українських козаків. Художні особливості поеми (урок української літератури в 6 класі)

Урок української літератури у 6 класі

 Психолого-педагогічна характеристика класу

У 6-Б класі навчається 28 учнів (13 хлопчиків і 15 дівчаток).

В цілому в учнів сформовані читацькі уміння. Усі учні уміють задавати запитання і відповідати на них, складати простий план. 60 % учнів вільно висловлюють свої думки.

Стан успішності в класі:

Високий рівень знань мають 7 % учнів (2 учні);

Достатній – 40 % (11 учнів)

Середній – 35 % (10 учнів)

Низький – 18 % (5 учнів)

30 % учнів уміють аналізувати матеріал, порівнювати, класифікувати, давати оцінку.

Психолого-педагогічні особливості:

– темперамент:

  • сангвініки – 7 учнів;
  • холерики – 12 учнів;
  • флегматики – 4 учні;
  • меланхоліки – 5 учнів.

– лівопівкульних – 19 учнів;

– правопівкульних – 9 учнів.

– переважаючий канал сприйняття:

  • візуали – 12 учнів;
  • аудіали – 7 учнів;
  • кінестетики – 6 учнів;
  • аудіали і візуали (в однаковій мірі) – 4 учні.

– індивідуальні особливості:

ü розвиток уяви:

–       дуже розвинена – 6 учнів;

–       розвинена – 6 учнів;

–       середньо розвинена – 5 учнів;

–       недостатньо розвинена – 10 учнів.

ü тривожність:

–       висока – 7 учнів;

–       середня – 19;

–       низька – 2 учні.

ü мислення:

–       образне – 18 учнів;

–       понятійне – 10 учнів.

ü мотивація до навчання:

–       висока – у 11 учнів;

–       середня – у 15 учнів;

–       низька – у 2 учнів.

 

Як і в кожному колективі, у класі є лідери та аутсайдери.

Ознайомлення з проектом уроку

1. Тема уроку сьогоднішнього уроку»

«Тарас Шевченко. «Іван Підкова». Історична основа твору. Героїзм та мужність українських козаків. Художні особливості поеми».

Чому я обрала саме цю тему?

Насамперед тому, що історичне минуле нашого народу завжди викликає зацікавленість в учнів

3. Це другий урок, на якому вивчається творчість Тараса Шевченка.

4. М е т а: з’ясувати історичну основу та ознайомити учнів зі змістом поеми “Іван Підкова”; формувати вміння аналізувати вчинки героїв твору; розвивати логічне та образне мислення; формувати усвідомлення, що героїзм і мужність – ознаки лицарських чеснот українських козаків; вчити аналізувати художні особливості поеми.

5. Для досягнення цілей на даному уроці будуть використані наступні методи і форми роботи:

«Два-чотири-всі разом», обмін думками, робота в групах, словесне малювання, вільне письмо, незакінчене речення, «доміно», евристична бесіда.

Психолого-педагогічні особливості учнів я врахувала так:

  • з огляду на те, що більшість учнів класу візуали та аудіали, то ключові завдання будуть написані на дошці та зачитуватимуться;
  • оскільки у третини учнів недостатньо розвинена уява, то завдання типу «закрийте очі та уявіть», «а яким ви собі уявляєте…» тощо спрямовані саме на розвиток уяви;
  • для того, щоб діти вчилися вислуховувати один одного, знаходити спільне рішення, я практикую групову роботу;
  • для формування логічного мислення використовую проблемні запитання і вправу «Два-чотири-всі разом».

6. Моє читацьке надзавдання – поділитися з учнями враженнями, думками від прочитаної поеми і творчості Т. Шевченка загалом.

Мене вражає, що Шевченко був настільки сильний духом, що ніякі перипетії життя не зламали його волю. Вражає, як любив поет вітчизну, уболівав за її майбутнє, переймався історією свого народу.

7. Методичне надзавдання: довести до учнів просту істину, що людина тільки тоді може бути щасливою сьогодні та в майбутньому, коли вона знатиме і шануватиме свою історію, історію своїх предків, коли вона стане патріотом своєї батьківщини.

8. Хочу показати присутнім, як добиваюся, щоб учень був суб’єктом діяльності.

9. У конспекті уроку є запитання чи завдання позначені зірочкою. Це запасний сценарій уроку.

10. Час на уроці розподіляю таким чином: на І та ІІ етапи відводжу 8 хвилин.

На ІІІ етап – 32 хвилини, на ІV – 5 хвилин.

Мета: з’ясувати історичну основу та ознайомити учнів зі змістом поеми “Іван Підкова”; формувати вміння аналізувати вчинки героїв твору; розвивати логічне та образне мислення; формувати усвідомлення, що героїзм і мужність – ознаки лицарських чеснот українських козаків; вчити аналізувати художні особливості поеми.

Цілі:

Учні знатимуть: зміст поеми; історичну основу твору, художні особливості поеми.

Учні вмітимуть: довести жанрову приналежність твору; усно характеризувати головного героя; висловлювати власне ставлення до прочитаного; аналізувати вчинки героїв твору; визначати патріотичні мотиви та аналізувати художні особливості поеми; пояснити, у чому полягає героїзм та мужність українських козаків; роль ужитих художніх засобів.

Тип уроку:  комбінований урок.

Обладнання:  портрет Т.Шевченка, ілюстративний матеріал.

Форми роботи:  «Два-чотири-всі разом», обмін думками, робота в групах, евристична бесіда, словесне малювання, вільне письмо, незакінчене речення, «доміно».

Випереджувальні завдання:  підготувати повідомлення про Івана Підкову як видатну історичну постать; намалювати ілюстрації до поеми.

Х і д  у р о к у

І. Мотиваційний етап.

1. З’ясування емоційної готовності до уроку (асоціативний настрій).

Учитель. Доброго дня, шановні шестикласники. Кожен день для мене асоціюється зі східцями. Тому що, піднімаючись на кожну нову сходинку, тобто йдучи на кожен новий урок, я відкриваю для себе щось нове, цікаве, несподіване. Адже щоразу, готуючись до наступного уроку, я знову віднаходжу щось нове для себе, перегортаючи наступну сторінку підручника, я разом із вами поринаю у світ невідомого. Такий же шлях проходите і ви як читачі. Ви вчитеся не лише розуміти прочитане, а й що?.. уявляти… відчувати… бачити внутрішнім зором… Дуже хочеться, щоб і після цього уроку ми піднялися хоча б на одну сходинку та відкрили для себе щось незвідане, щоб у ваших поглядах загорілася іскорка жаги до знань.

А з чим у вас асоціюється сьогоднішній день? Чому?

(Відповіді учнів).

Дякую за відповіді. Посміхніться один одному, і з посмішкою розпочнемо наш урок.

2. Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань.

Учитель. Пригадайте, на минулому уроці ми з вами поринули у творчість Тараса Григоровича Шевченка – геніального митця, поета, художника, у творчість, яка відкриває найпотаємніші куточки людської душі. Спробуйте впродовж 2 хвилин викласти думки і почуття, які викликає у вас ця особистість.

– Хто бажає озвучити написане?

(Відповіді учнів).

Дякую.

(На цей етап відводжу 4 хвилини)

 

ІІ. Цілевизначення та планування.

Учитель. Тепер я переконалася, що багатогранний талант Т.Г. Шевченка, його постать залишили у ваших серцях слід. Шевченко дійсно писав з думкою про народ, про його долю. Поет усю силу свого хисту спрямував на те, щоб відстоювати правду і справедливість. Доля великого Кобзаря склалася трагічно. Але, незважаючи на усі негаразди життя, Тарас Григорович став «поетом усього людства». Сьогодні ми продовжимо подорож у творчість цієї геніальної постаті.

Відкрийте зошити, запишіть сьогоднішню дату.

Тема уроку звучить так «Тарас Шевченко. «Іван Підкова». Історична основа твору. Героїзм та мужність українських козаків. Художні особливості поеми». Прочитайте її ще раз і скажіть: то про що ж ми з вами будемо говорити на цьому уроці?

(Відповіді учнів)

Отже, ми з вами з’ясуємо історичну основу твору, ознайомимося зі змістом поеми, будемо аналізувати вчинки героїв та художні особливості.

Ще раз уважно прочитайте тему уроку. Подумайте, які цілі ви поставите перед собою на сьогоднішній урок? Запишіть їх до таблички «Мої цілі на урок».

(Учні записують власні цілі до таблички «Мої цілі на урок», яка лежить перед ними. За бажанням зачитують).

А тепер зверніть увагу – у кожного з вас на парті є перелік цілей, запропонований учителем. Доповніть власні цілі тими, що не ввійшли до вашого списку, але важливі для вас, запишіть їх у табличку.

(За бажання учні коментують доповнення)

Учитель. Отже, зараз ми перегорнемо іще одну сторінку творчості Тараса Шевченка та познайомимося з поемою «Іван Підкова». Помандруємо в далекі історичні часи, дізнаємося, хто ж він такий – Іван Підкова, з якими історичними подіями пов’язана ця постать. Дізнаємося, у чому ж полягали героїзм та мужність українських козаків. А також дослідимо художні особливості поеми.

(На цей етап відводжу 4 хвилини)

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Словесне малювання (“Яким я уявляю Івана Підкову”).

Учитель. Діти, намалюйте, будь ласка, словесний портрет Івана Підкови. Уявіть, на кого він може бути схожим, як виглядає, якими внутрішніми якостями наділений? (Учні відповідають). (2 хвилини)

Молодці.

Деякі учні підготували для нас ілюстрації до поеми «Іван Підкова». Давайте на них поглянемо.

2. Обговорення ілюстрацій.

– Чи таким ви уявляли собі Івана Підкову?

– Які почуття викликає у вас цей персонаж?

Учитель.   А ось яким я уявляю героя: Це чоловік з виразними рисами обличчя, типовими для козаків: у нього високий лоб, довгі вуса, міцна статура, серйозний погляд.

Коли  я читаю твір, то уявляю хороброго і відважного лицаря. І думаю, що саме такі люди могли захищати нашу батьківщину від завойовників.

(2 хвилини)

На минулому уроці ви одержали випереджувальні завдання. Тож давайте послухаємо про те, ким був насправді цей історичний персонаж та більше дізнаємося про історичну епоху цього героя.

3. Ознайомлення з учнівськими повідомленнями.

(Відповіді учнів). (4 хвилини)

Дякую за цікавий матеріал. Отже, ми з вами уявили головного героя та його епоху Через хвилину ми з вами прослухаємо поему «Іван Підкова» Тараса Григоровича Шевченка.

4. Словникова робота.

Але перед тим зверніть увагу на слова, значення яких, можливо, вам буде невідомим. Ці слова є у підручнику. Давайте прочитаємо, що вони означають?

(Діти зачитують значення слів).

Китайка – різновид тканини.

Лиман – озеро на півдні України.

Байдак – великий човен; козацька назва – чайка.

Рибалка – тут: птах, який живиться рибою.

Синоп – турецьке місто на південному березі Чорного моря.

(2 хвилини)

5. А тепер давайте прослухаємо аудіозапис поеми “Іван Підкова” у виконанні П. Панчука заслуженого артиста України.

Учитель. Поки звучить аудіозапис, закрийте, будь ласка, очі та спробуйте уявити описані події.

–       Що ви відчули, коли слухали поему?

–       Можливо, хтось почув якісь звуки? Які саме?

– Які почуття викликають у вас словосполучення «бурхливе море», «ревіли гармати»?

– Тож яким насправді був Іван Підкова? Давайте спробуємо за допомогою прийому «Доміно» схарактеризувати даного героя.

(Учні по-черзі висловлюють свої думки, а вчитель записує усе на дошці.

(Іван Підкова – відважний – рішучий – впевнений у собі – вміє прислухатися до думки інших, цілеспрямований – має чорні вуса, чуприну – його називають батьком – приклад для козаків).

(5 хвилин)

6. Евристична бесіда.

1) Згадку про які дві епохи можна знайти у творі?

2) Кого поет називає «німими свідками давнини»? Чому?

3) У тексті є такі рядки: «Свідок слави дідівщини з вітром розмовляє». Про кого тут ідеться? Як можна розмовляти з вітром?

*4) У чому знайде спочинок серце діда?

 (Відповіді учнів)

(3 хвилини)

7. Учитель. А як ви думаєте, до якого жанру належить цей твір?

(Учні відповідають: історична поема).

Так, молодці. А тепер, використовуючи знання, засвоєні на минулих уроках, доведіть, що “Іван Підкова” – це поема, і поема саме історична. Це ми зробимо за допомогою вправи «Два-чотири-всі разом».

Одну хвилину ви обмірковуєте питання наодинці. Потім одну хвилину – в парі, намагаючись дійти згоди. Після моєї команди об’єднуєтеся в малі групи та продовжуєте працювати 2 хвилини. Результатом вашої роботи має бути спростування або підтвердження даної тези. Відповідь аргументуйте. При цьому не забувайте правил роботи в групах та про розподіл ролей.

(Відповіді учнів).

(6 хвилин)

8. Аналіз художніх особливостей поеми (Робота в групах).

– Діти, скажіть, яку роль відіграють у творі художні засоби?

(Відповіді учнів)

Давайте спробуємо їх відшукати у поемі «Іван Підкова». Кожна група шукає певні художні засоби і дає відповіді на запитання:

  • яку роль вони виконують у тексті?
  • Чи можна замінити вжите автором слово якимось іншим? Якщо так, то яким?

На це вам відводиться 3 хвилини.

Кожна група свою відповідь має розпочати так: «Ми шукали такий художній засіб, як …. . Це – …..(дати визначення)». А далі озвучити результати своєї роботи.

І група шукає: рефрени, риторичні запитання;

ІІ група:       епітети;

ІІІ група:      порівняння;

ІV група:     звертання;

V група:     риторичні оклики;

VІ група:    метафори.

Учитель.

(Обговорення художніх засобів). (В цілому 6 хвилин)

ü Рефрен: «Було колись…»

ü Метафори: «ревіли гармати», «тіло лягло», «могили чорніють…говорять», «лихо танцьовало», «лиман човни вкрили», «хвилі запінились», море грає», «серце мліє», човни стали».

ü Епітети: «біле тіло», «козацьке тіло», «синє море».

ü Порівняння: «могили…, як гори», «хвилі, як ті гори».

ü Звертання: «Ануже, хлоп’ята», «Грай же, море», «Добре, батьку, отамане».

ü Риторичні оклики: «А згадаймо!», «На байдаки!», «Ходім погуляти!», «Грай же, море!», «Поїдемо в гості», «Спасибі вам!».

ü Риторичні запитання: «Де-то буть роботі?»

11. Бесіда за запитаннями.

Учитель.

*  – «Синє море звірюкою, то стогне, то виє» – який це художній засіб? Знайдіть і зачитайте ті художні засоби, які поет використовує для зображення моря. З якою метою замальовується цей грізний пейзаж?

– Діти, пригадайте, що символізує образ могили? (символ минулого України)

(Відповіді учнів)

Так, тому що кожен народ має знати свою історію, своє минуле.

– То які ж патріотичні мотиви звучать у поемі? (Нагадування нащадкам про славне минуле).

*  – Яке значення має образ Івана Підкови для нас, сучасників? Чим поема актуальна сьогодні?

(Відповіді учнів).

А тепер давайте спробуємо дати ім’я нашому урокові.

(Діти пропонують свої варіанти і вчитель обирає найкращий)

«Йдучи в майбутнє, не забуваймо про своє минуле»

(2 хвилини)

ІУ. Рефлексивно-оцінювальний етап.

  1. Аналіз досягнення визначених цілей.

Учитель. На початку уроку ми ставили перед собою цілі. Подивіться на свої таблички та зробіть на них позначки, чого вдалося досягти, а над чим необхідно буде попрацювати на наступному уроці.

(Кілька учнів озвучують).

  1. Саморефлексія діяльності на уроці.

Що вдалося вам як читачам? Чого ви сьогодні навчилися?

Продовжте незакінчене речення:

–       «Для мене сьогодні важливим було…»

–       «На сьогоднішньому уроці я…»

–        «Найбільше мені запам’яталося з поеми…»

* – «Тарас Шевченко для мене…»

3. Само- і взаємооцінювання.

А тепер давайте оцінимо свою діяльність. Перед вами лежать картки оцінювання. Заповніть їх. Я пізніше їх узагальню та озвучу вам результати на наступному уроці.

Прізвище, ім’я учня ________________________ Клас _________

№ п/п

Види роботи

Само-

оцінка

Оцінка членів

 групи

Заг. оцінка

1.

Випереджувальне завдання

2.

Робота в групі для спільного виконання завдання

(4 хвилини)

 

Учитель. А для мене сьогодні найважливішим було те, що ми з вами доторкнулися до нашої історії та зробили висновок, що без нашого минулого, без історії не може бути щасливого майбутнього.

Мене вражає, що Шевченко був настільки сильний духом, що ніякі перипетії життя не зламали його волю. Вражає, як любив поет вітчизну, уболівав за її майбутнє, переймався історією свого народу.

Шевченко для мене це взірець духовності, це постать, яка залишила слід не лише в історії української літератури, а й у моїй душі.

V. Домашнє завдання (на картках для кожного учня).

Учитель. Перед вами лежать картки, на яких записане домашнє завдання. Вкладіть їх собі в зошитки, а в щоденниках зробіть помітку «Д/з на картках у зошиті».

Обов’язкове загальне: прочитати поему «Тарасова ніч».

Обов’язкове на вибір: 1) вивчити напам’ять одну з поезій Т.Г. Шевченка; 2)  підготуватися до конкурсу на кращого читця віршів Т. Шевченка.

За бажанням: Написати есе на тему «Слід історії в моєму житті».

Я всім дуже дякую за гарний урок, плідну працю. Ви всі сьогодні молодці.

Урок закінчений. До наступної зустрічі.

 

Шилова Олена Анатоліївна,

учитель української мови та літератури ЗОШ № 7