ТЛ: героїко-романтична повість.
Мета: ознайомити семикласників із фактами життя А.Чайковського; розвивати логічне мислення; з’ясувати історичне тло повісті; поглибити знання про жанри епосу; виховувати інтерес до історичного минулого України.
Цілі.
Учні знатимуть:
відомості про основні події життя А.Чайковського; зміст повісті „За сестрою”; зміст літературознавчого поняття героїко-романтична повість. композиція; складові композиції повісті..
Учні вмітимуть:
розповідати про життя письменника; розкрити історичну основу повісті; визначати жанрові ознаки.
письмово відрефлексувати роботу на уроці.
Обладнання: портрет А.Чайковського, роздавальний матеріал, репродукція картини А.Манастирського „У погоні за татарином”.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Методи, прийоми, форми роботи: бесіда, усне малювання, усна зв’язна розповідь учнів, взаємні запитання, робота у парах та в четвірках.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. З’ясування емоційної готовності до уроку (графічний настрій).
2. Актуалізація суб’єктного досвіду. (Продовжити речення: „Для мене історія – це …”).
ІІ. Цілевизначення та планування.
1. Вибір цілей із загального переліку, доповнення їх власними.
2. Колективне планування.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Вступне слово учителя.
– Коли ви вперше бачите людину, з якою хотіли б познайомитися, на що звернете увагу насамперед?
– А про що б ви у неї запитали?
(Відповіді учнів).
Учитель вивішує портрет А. Чайковського.
– Отож познайомимося із Андрієм Чайковським.
2. Заслуховування та аналіз учнівських повідомлень.
3. Бесіда за змістом твору.
– Чи сподобався вам твір? Чим саме?
– Зміст яких слів вам незрозумілий?
– Розгляньте репродукцію картини А.Манастирського „У погоні за татарином”. Який епізод вона ілюструє?
– До якого з епізодів намалювали б ілюстрацію ви? Опишіть її.
– Які запитання виникли у вас під час читання? Учні обговорюють запитання у парах, після чого озвучують напрацювання за зразком: „Мого товариша зацікавило… а в мене виникло таке запитання… Ми вирішили…”).
Учитель. А мені цікаво, чому автор почав свій твір описом села Спасівка?
– Виразно прочитайте цей опис. Які деталі в ньому свідчать про час дії? Що це за час?
– Як позначився час на житті спасівчан?
– Прочитайте епізод, у якому розповідається про напад татар на Спасівку. Чому автор порівнює село з пеклом? У якому творі використане подібне порівняння?
– Чи можна, на вашу думку, назвати повість Андрія Чайковського історичною? (Звертаємо увагу учнів на те, що в історичному творі розповідається про події історичної дійсності, діяльність історичних осіб. У повісті А.Чайковського згадуються історичні факти: татарські набіги, перебування в неволі, визволення з полону, але діють вигадані герої, з якими відбуваються надзвичайні події).
– “За сестрою” називають героїко-романтичною повістю. Як можна пояснити таке жанрове означення твору і чи справедливе воно? (В основі героїко-романтичного твору лежить якась незвичайна подія, часто – небезпечна подорож. Для героїко-романтичного твору характерний напружений динамічний сюжет, насичений несподіваними поворотами подій.
Головний герой такого твору, як правило, – герой у повному розумінні цього слова. Це мужня і благородна особистість, здатна ризикувати власним життям, діяльна й активна людина).
4. Визначення жанрових особливостей твору.
Учні працюють спочатку в парах, потім об’єднуються у четвірки.
– Доведіть, що повість А.Чайковського „За сестрою” – героїко-романтична.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Що зацікавило вас в особі Андрія Чайковського?
2. Ознайомившись з історією, викладеною у формі художнього твору, чи не маєте ви бажання доповнити своє визначення “Історія для мене – це…”.
3. Озвучення напрацювань.
4. Письмова саморефлексія та самооцінювання (“Найбільшим своїм досягненням сьогодні я вважаю…”).
Домашнє завдання.
Обов’язкове: опрацювати статтю підручника про героїко-романтичну повість, порівняти із записами у зошиті; дібрати цитати для характеристики образів родини Судаків, намалювати портрет персонажа (робота у групах).
За бажанням: придумати власні варіанти походження топоніму „Спасівка”.