А.Дімаров. «Для чого людині серце». Особистісно зорієнтований урок української літератури у 5 класі

 Тема. А.Дімаров. «Для чого людині серце» (Урок позакласного читання у 5 класі)

Мета: ознайомити дітей із життєвим шляхом А. Дімарова, опрацювати зміст твору «Для чого людині серце», розвивати навички виразного читання, виховувати кращі якості на основі загальнолюдських цінностей, що звеличуються у творі.

Цілі уроку.

Учні знатимуть: зміст твору А. Дімарова «Для чого людині серце», відповідь на питання, чи може людина сама обирати собі серце.

Учні вмітимуть: цитувати уривки твору відповідно до питань бесіди, характеризувати внутрішній світ героїв, порівнювати їхні вчинки.

Тип уроку: урок формування і засвоєння нових знань.

Обладнання: тексти із твором, кольорові олівці, роздатковий матеріал (паперові серця), квітка.

Методи, форми, прийоми роботи: подаруй квітку, інтерв’ю (робота в парах), евристична бесіда, робота в групах.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.

Вч. Доброго дня. Люблю розпочинати урок, коли бачу в очах ваших задоволення. Але чомусь не у всіх очі веселі. Знаю з власного досвіду, що настрій піднімають подарунки і компліменти. Правда ж? Тому хочу Вам подарувати ось цю квітку, яку зірвала по дорозі, йдучи до школи. Квітка одна,  тому давайте ланцюжком «передаруємо» її один одному, додаючи комплімент.

(Діти передають квітку, додаючи комплімент. Квітка повертається до вчителя.)

2. Актуалізація суб’єктного досвіду і опорних знань.

Вчитель. Коли ви дарували квітку, то я відчула, що компліменти звучали від щирого серця. До речі, а що означає вислів «щире серце»? Як ви його розумієте? (Створення асоціативного грона на дошці).

Вчитель. Тобто йдеться про людину, що має найкращі людські якості. Але ж існує вислів «безсердечна людина».  Це яка? (Створення асоціативного грона на дошці).

Чи хотіли б ви бути «безсердечною людиною»? Мабуть, ні. Але ж герої твору Анатолія Дімарова не мали сердець і їм добре жилося. То ж давайте поміркуємо, якою людиною хочете бути ви. І допоможе нам у цьому оповідання Анатолія Дімарова «Для чого людині серце».

ІІ. Цілевизначення і планування.

– Подумайте, що ви хочете дізнатися і чого ви хочете навчитися на сьогоднішньому уроці. Свої цілі запишіть на сердечках, які лежать у вас на партах. (Учні ставлять цілі і за бажанням озвучують їх).

– А як ми назвемо сьогоднішній урок?

Учитель узагальнює:

– Ми дізнаємось для чого людині серце, яка різниця між людьми із щирим серцем і безсердечними, на які вчинки здатні такі люди, які риси характеру їм притаманні, будемо аналізувати їх на прикладах із твору А. Дімарова, а зміст твору вам знайомий, бо його прочитання було домашнім завданням.

Чи всі його виконали? Зараз перевіримо.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Ознайомлення з біографією А. Дімарова.

– Отже, що вам відомо про А. Дімарова? Відповість кожен, але відповіді повинні складатися з 1-2 речень і не повторюватися. Розпочинаємо відповідь словами: «Я знаю, що …». (Відповіді учнів).

2. Перевірка знання тексту оповідання.

– А чи всі прочитали твір, перевіримо, працюючи в парах.

Кожен учень має поставити своєму сусідові по парті по два запитання, щоб перевірити, чи ознайомлений він із змістом твору. Час – 1-1,5 хв.

3. Перевірка напрацювань (Заслуховують коментарі 2-3 учнів).

Вчитель. Одним із завдань було  записати, що ви відчули, коли прочитали оповідання? Які питання у вас виникли? Чи всі слова вам зрозумілі у тексті?

4. Словникова робота.

Ринутися – швидко рухатися;

у розпачі – стан сильного душевного болю, безвихідність;

жевріючі – тліючі, догораючі.

5. Робота з текстом.

Вчитель. Якщо ви всі читали текст, то швиденько справитесь із завданням.

Прочитайте уривки із тексту у правильній послідовності.

(На проекторній дошці цитати, і діти мають встановити послідовність).

1. ц.

Дивно й незвично почував себе чоловічок, повернувшись до своїх одноплемінників… Побачить підраненого птаха, оточеного цікавими чоловічками, відразу почне докоряти:

– Не чіпайте його! Хіба ви не бачите, як йому боляче? Хіба вам не жалко його?

2. ц.

У густому-прегустому лісі, де майже ніколи не появлялися люди, жило поміж корінням дерев плем’я дерев’яних чоловічків. Весь свій вік – жили вони дуже довго – чоловічки оті нічого не робили, бо їм не треба було ні їсти, ні пити, ані зодягатися: вони ж були дерев’яні, і найлютіший мороз не міг їм дошкулити.

Вони не мали сердець, тому не могли ні любити, ані ненавидіти, не знали, що таке радість чи гнів, злість або співчуття.

3. ц.

– А що таке “серце”? – поцікавився відразу дерев’яний чоловічок.
– Серце? – задумалася дівчинка. – Це те, без чого не може жити людина.
– Дай мені своє серце! – приставав тим часом до неї чоловічок.
– Я не можу віддати тобі своє серце, бо без нього я помру, – відповіла йому нарешті дівчинка.

4. ц.

Довго горів чоловічок, зігріваючи хлопчика, рятуючи його від неминучої, здавалося б, смерті. А коли хлопчик, зігрівшись, звівся й пішов, навіть не зрозумівши, кому він завдячує власним життям, дерев’яні чоловічки оточили свого брата, який догорав, від нього залишилися тільки жевріючі вуглинки та обпалена голова з сумними, повними жалю очима.

6. Спростуйте або доведіть словами з тексту такі твердження.

1. Серце злої людини жовте та зморщене … Так чи ні? – цитата.

2. На світі існує тільки ліс? Так чи ні? – цитата.

3. Коли дерев’яний чоловічок побачив хлопчика, що замерзає, його серце покрилось льодом … Так чи ні? – цитата.

4. Лікар розсік дерев’яні груди і вклав у них велике світле серце? Так чи ні? – цитата.

7. Евристична бесіда.

  •  Чому дерев’яні чоловічки сприйняли сльози дівчинки за дощ? Що спільного між дощем і слізьми?
  •  За яких обставин людина може плакати?
  •  Пригадайте, чи плакали ви колись від того, що відчували співчуття до інших?
  •  Якщо ви відчуваєте жаль, то це свідчить про те, що ви небайдужі до інших, ви маєте серце.
  •  Як пояснює лексичне значення слова  «серце» дівчинка із твору?
  •  З якими словами дерев’яний чоловічок « приставав» до дівчинки? Зачитайте.
  • І що вона йому відповіла? Зачитайте.
  •  Як ви вважаєте, для чого автор у це речення вводить слово «нарешті»?
  •  Запишіть, якими словами, на вашу думку, в той час думала дівчинка. (Відповіді учнів).
  •  Яку пораду вона дала чоловічку? (Піти до лікаря, який збирає серця).
  •  А яких видів були серця у лікаря? Зачитайте.
  1. Серце злої людини.
  2. Серце байдужої людини.
  3. Серце людини, яка дбає лише про себе.
  4. Серце доброї людини.

(Коли учні перераховують види сердець, учитель демонструє пластикові банки із макетами названих сердець).

8. Робота в групах.

Вчитель. Об’єднайтесь у групи. Кожна група отримує завдання: Скласти психологічний портрет людей, яким належали ці серця. Навести приклади вивчених творів, в яких зустрічаються герої з такими серцями. (Учні працюють і відповідають).

– Чому дерев’яний чоловічок обрав серце саме доброї людини?

У тексті все просто, обрав добре серце, той маєш.

Але чи добре воно, чи байдуже, можна підтвердити тільки вчинками, бо тут слів замало. Який вчинок доводить, що серце доброї людини стало невід’ємною частиною дерев’яного чоловічка?

(Учні дають відповідь).

Людина славиться не словами, а добрими ділами.

Чи підходить дане прислів’я до нашого тексту?

9. Пригадайте, які ви знаєте прислів’я та приказки зі словом «серце».

(Відповіді учнів).

  • А яким ви бачите своє серце? Намалюйте своє серце і розфарбуйте його. (30с.)
  • Якого кольору ваше серце?

10. Спробуймо дати відповідь на питання.

  • Чим відрізнявся дерев’яний чоловічок від своїх одноплемінників?
  • Чому його очі були сумні? Про що він жалкував? В оповіданні герой обрав собі серце, а чи може такий вибір робити кожен із нас? (Учні відповідають).

Вчитель.  Від кожного з нас залежить, яким саме буде наше серце і не лише наше, бо ж якими будуть серця в оточуючих людей, теж частково залежить від нас. Бо немає на землі людей із крижаними серцями, у кожному із нас живі серця. І якщо ми будемо дарувати людям добро, щирість, ласку, будемо робити гарні вчинки, не чекаючи за це подяки, то будемо щасливі і робитимемо щасливими інших.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. На початку уроку ми ставили цілі і записували їх на сердечках. Тепер напишіть на зворотному боці, яких цілей ви досягнули, щоб побачити результат і над чим треба ще працювати.

Зачитайте досягнуті цілі (за бажанням).

(Діти зачитують і сердечка приклеюють до дошки, утворюється серце із сердечок. )

– Я хочу, щоб у кожного із вас було таке ж велике яскраве, сповнене любові серце.

2. Як ви оцінюєте сьогодні роботу класу?

3. Як ви оцінюєте  власну діяльність?

4. Учитель озвучує оцінки за урок.

5. Що вам дав сьогоднішній урок?

6. Учитель дякує за роботу на уроці і дарує подарунки кожному (повітряні кульки у формі сердечок).

V. Домашнє завдання.

Обов’язкове загальне: написати есе, застосувавши технологію РАФТ, на тему «Людські серця бувають різні».

Обов’язкове на вибір: розіграти діалог дівчинки і дерев’яного чоловічка або діалог лісових чоловічків.

За бажанням: намалювати ілюстрації до твору, написати лист-подяку А. Дімарову.

 

Жовталюк Олена Борисівна,
учитель української мови та літератури
Новоград-Волинського колегіуму