Мета:дослідити композиційну будову, жанрові ознаки повісті-казки, визначити реальне й фантастичне у творі; розвивати вміння давати власну оцінку вчинкам героїв; формувати розважливе ставлення до свого життя, до інших людей, виховувати працелюбність, організованість, наполегливість у досягненні поставленої мети, прагнення допомагати людям.
Цілі.
Учні знатимуть: у чому полягає своєрідність композиції, особливості мови твору, його жанр.
Учні вмітимуть: пояснити особливості жанру, композиції твору, розкрити символіку образів; характеризувати героя, який найбільше сподобався; аналізувати особливості мови, роль художніх засобів; пояснювати функцію діалогів у творі.
Тип уроку. Комбінований урок.
Обладнання: портрет письменниці, виставка учнівських ілюстрацій, підручник.
Методи, прийоми, види, форми роботи: робота в групах, у парах, метод ПРЕС.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку (кольоровий настрій).
2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.
– Читання учнями підготовлених удома висловлювань із теми “Робити треба більше добрих справ…”, взаємооцінювання.
– Конкурс на кращу інсценізацію уривку з казки.
ІІ. Цілевизначення і планування.
1. Вибір цілей уроку із загального переліку (у парах).
2. Колективне планування діяльності.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Робота в парах. Розташувати події твору у правильній послідовності (Зліва – записи на окремих картках для учнів, справа – матеріал для вчителя)
Аля проникає до будиночка карлика Недочеревика; Недороль Десятий підписує наказ про страту Алі; дівчинка вперше доводить справу до кінця (пришиває бабці крильце); годинникар лагодить годинник; Аля повертається додому; дівчинка в підземеллі; перша зустріч Алі з королем; Аля потрапляє в країну Недоладію; недоладяни відмовляються залишити країну; Аля проникає до будиночка карлика Недочеревика; Недопопелюшка звільняє подругу; дівчинка читає чарівну книгу. |
Аля потрапляє в країну Недоладію; дівчинка вперше доводить справу до кінця (пришиває бабці крильце); перша зустріч Алі з королем; Аля проникає до будиночка карлика Недочеревика; дівчинка читає чарівну книгу; Недороль Десятий підписує наказ про страту Алі; дівчинка в підземеллі; Недопопелюшка звільняє подругу; годинникар лагодить годинник; недоладяни відмовляються залишити країну; Аля повертається додому. |
2. Рефлексивна бесіда:
– Чому ми розташували події саме в такій послідовності?
– Що змінилося б у змісті твору, якби події відбувалися в іншій послідовності?
3. Опрацювання змісту літературознавчого поняття “композиція”. Композиція – це зумовлена змістом побудова художнього твору, розміщення і співвідношення всіх його частин, порядок розгортання подій і розстановка персонажів (запис визначення до літературознавчого словничка).
4. Бесіда про композицію і жанр казки:
– Із кількох розділів складається твір?
– Навіщо авторка кожному із 29 розділів дала окрему назву? Чи допомогли вам ці назви краще зрозуміти прочитане, викликали бажання читати далі?
– Яка роль у творі останнього розділу, що має назву “Розділ двадцять дев’ятий, останній, і хоча він дуже короткий, його не можна вважати недоробленим, бо такі вони і є, ці останні розділи, які ще звуть епілогами”? Що таке, на вашу думку, епілог?
– Що таке літературна казка? Які літературні казки вам відомі?
– Твір Г. Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії” – не звичайна казка, а повість-казка.
Повість – це прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом і оповіданням (запис до літературознавчого словничка).
Доведіть, що твір Галини Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії” – це повість-казка (метод ПРЕС).
5. Робота в групах. Завдання для груп:
1. Визначити, кому із героїв твору належить пісенька.
2. Знайти у тексті й виразно прочитати його портрет.
3. Охарактеризувати персонажа, висловити власне ставлення до нього.
І група:
Я нізащо не признаюся нікому,
Що мені у замку страшно так самому!
Тільки місяць загляда у вікна чорні…
Ех, немає в мене друзів – є придворні! (Король Недороль Десятий).
ІІ група:
Порожня голова – не диво.
І з нею можна жить щасливо.
Думки до неї не приходять,
І мрії з розуму не зводять.
На плечах дуже легко
Щодня її носить!
А головне – вона ніколи
Ні від чого не болить! (Перший Недорадник).
ІІІ група:
Бувають чудеса
Справжнісінькі на світі!
Виходить, ти і я
За все-усе в одвіті?
Що тут не доробив –
Отам вилазить боком!
Буває, що добро
З одним виходить оком!..
От і виходить – перше
Гарненько поміркуй,
А потім вже – не допиши
Або не домалюй! (Аля)
ІV група:
Недо-роби!
Недо-пиши!
Недо-почни!
Недо-лиши!
І недо-їж!
І недо-ший!
І в Недоладію
Мерщій! (Карлик Недочеревик)
6. Бесіда:
– Чому казкова країна називається Недоладією, її столиця – Недоградом, а імена всіх мешканців починаються на Недо-?
– На вашу думку, чи є серед жителів казкової країни відіслані туди вами?
– Чому на початку твору всі недоладяни мріяли втекти з країни, а в кінці відмовилися залишати її? Про що це свідчить? Як ви ставитеся до їхнього рішення?
– Хто з другорядних персонажів твору сподобався вам найбільше? Чим саме? Охарактеризуйте його.
– Як би ви назвали казкову країну після того, як щез злий Недорадник, короля усунено, а всі справи нарешті доведено до ладу?
– Як потрібно жити, щоб ніколи не потрапити до Недоладії?
– Чого навчає нас повість?
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Рефлексія процесу діяльності.
Усна відповідь на запитання: “Як ми досягли в парах поставлених цілей”.
2. Рефлексія результатів діяльності (“Мікрофон 1” : “Сьогодні на уроці я зрозумів…”).
3. Оцінювання навчальної діяльності (Само- та взаємооцінювання роботи в групах).
Домашнє завдання.
Обов’язкове загальне: прочитати казку В.Шевчука „Панна квітів”; підготуватися до виразного читання уривків.
Обов’язкове на вибір: зробити палітурку до саморобної книжечки або проілюструвати казку В.Шевчука „Панна квітів” .
За бажанням: а) написати невеликий твір на тему “Якось я потрапив до Недоладії…” або власне продовження повісті; б) прочитати продовження пригод Алі – повісті Галини Малик “Подорож Алі до країни Сяк-таків” і “Третя подорож Алі”.
Меленчук Т.М.,
учитель української мови і літератури
Березнівського НВК
“Економіко-гуманітарний ліцей – ЗОШ І-ІІ ст.”,
член лабораторії особистісно зорієнтованого
навчання української літератури
Рівненського ОІППО