Саме так. ІІ Всеукраїнський фестиваль педагогічних ідей “Мій особистісно зорієнтований урок”.
Чому ФЕСТИВАЛЬ? Ось уже впродовж восьми років беру участь у Міжнародному фестивалі “Педагогіка ХХІ століття”. І щоразу вражає атмосфера тепла, родинності, радості кожному і спільне творення Свята. Так що почасти це ностальгія, спроба відтворити його дух, а заразом прагнення зреалізувати головну ідею на іншому “матеріалі” і в інших умовах. Задум Фестивалю в Новограді-Волинському: зібрати разом учителів-практиків, науковців, методистів, управлінців, усіх, кому цікава ідея особистісно зорієнтованого навчання і хто має набутки в цій царині або готовий долучитися до їх створення. Забезпечити можливість для учасників “проявитися”, знайти себе й однодумців, обмінятися досвідом, ідеями, теоретичними або практичними набутками, телефонами й електронними адресами. Створити умови для співпраці, творчості, спілкування (Пам’ятаємо ж бо мудрі слова мудрого чоловіка: “Найбільша розкіш – це розкіш людського спілкування”). Не полишаючи при цьому й ознайомлення з науковими розробками, пошуками. Ось таке поєднання… Ось такий задум – створити Свято.
ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ. Статус можна визначати по-різному. Скажімо, міський, оскільки проходить у Новограді-Волинському. Чи обласний, бо це Житомирщина. Але оскільки з’їхалися на нього більше 250 учасників із 16 областей і міста Києва, точнішим видається означення Всеукраїнський. Або Міжнародний, зважаючи на участь гостей з Москви, Волгограда, Єкатеринбурга, Кишинева.
Як усе починалося. Після публікації 2008 року в ж. “Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах” конспекту уроку Оксани Гаврилюк з коментарем А. Фасолі до редакції надійшов лист від учительки з Вінниччини, у якому містився схвальний відгук і пропозиція провести конкурс методичних розробок уроків української літератури з використанням технології особистісно зорієнтованого навчання “Мій особистісно зорієнтований урок”.
Ініціатива була підтримана видавництвом “Педагогічна преса”. Упродовж двох років на конкурс надійшло близько 50 методичних розробок із 20 регіонів України. Для участі у фіналі відібрано 22 роботи з 11 областей. Журі визначило 5 переможців і 5 лауреатів конкурсу. Окремим призом було вирішили нагородити ініціатора Олену Панчук.
Місцем підведення підсумків конкурсу був обраний Новоград-Волинський. Чому саме це місто? Бо тут завідувачем інформаційно-методичного центру управління освіти Новоград-Волинської міської ради працює Павло Казимирович Ліневич. І оточують його такі ж творчі й неспокійні люди. Бо начальником управління освіти тут Ольга Володимирівна Ільяхова. І прагнуть вони, щоб учитель ішов у ногу з часом. Саме тому педагоги міста активні учасники багатьох освітніх проектів. Один із них – створення творчої групи учителів, які освоюють технологію особистісно зорієнтованого навчання української літератури.
Організаторами та господарями і була обрана форма підведення підсумків конкурсу – Фестиваль педагогічних ідей “Мій особистісно зорієнтований урок”. Він відбувся 14-15 квітня 2010 року, у ньому взяли участь члени журі – представник Міністерства освіти і науки України, науковці Інституту педагогіки Національної академії педагогічних наук України, викладачі вищих навчальних закладів, співробітники інститутів післядипломної педагогічної освіти, представники педагогічних видань, учителі з 12 областей України та міста Києва.
У рамках Фестивалю, крім підведення підсумків конкурсу, відбулися круглі столи з проблематики впровадження ОЗОН, відкриті уроки, майстер-класи вчителів – переможців та лауреатів конкурсу, зустрічі з педагогічними колективами та керівниками шкіл міста. Загальна кількість учасників, що взяли участь у різноманітних акціях, – понад 150 чоловік.
Та найголовніше – спільними зусиллями вдалося створити атмосферу Свята. І роз’їжджалися учасники з побажанням і сподіванням нової зустрічі.
Успіх, як відомо, надихає. І організатори взялися за підготовку наступного Фестивалю. Його медіапідтримку забезпечували: видавничий дім “Освіта”, видавництво “Шкільний світ”, журнали “Дивослово”, “Українська література в загальноосвітній школі”, “Українська мова і література в школі”, “Українська мова й література в середніх школах, гімназіях, ліцеях та колегіумах”, газети “Звягель ІНФОРМ”, “Новоград-Волинські новини”, сайт Новоград-Волинської міської ради.
Мета Фестивалю: узагальнення набутків і окреслення подальших перспектив теорії і практики особистісно зорієнтованого навчання; стимулювання творчого, інтелектуального, духовного розвитку педагогів.
Основні завдання:
– виявлення ініціативних, творчо працюючих педагогічних працівників (учителів, науковців, управлінців, представників вищої школи і методичних служб), які вибудовують діяльність на засадах особистісно зорієнтованого навчання, готові долучитися до апробації технології ОЗОН у своїй практиці, і налагодження співпраці між ними;
– популяризація ідей особистісно зорієнтованого навчання, розширення кола його прихильників;
– обмін практичним досвідом модернізації навчально-виховного процесу у сучасному навчальному закладі;
– підвищення педагогічної майстерності учасників фестивалю на майстер-класах, педагогічних майстернях, семінарах, тренінгах.
Цілі:
– проаналізувати проблеми впровадження особистісно зорієнтованого навчання у практику роботи загальноосвітньої школи;
– розглянути складники основних проблем та можливості їх розв’язання;
– обмінятися досвідом практичної реалізації ОЗОН;
– сформувати засади координації зусиль управлінських структур, вищих навчальних педагогічних закладів, інститутів післядипломної педагогічної освіти, методичних служб в розробці і впровадженні особистісно зорієнтованого навчання.
Хроніка фестивалю. Розпочався Фестиваль яскравим театралізованим дійством у виконанні творчого колективу загальноосвітньої школи №5 (керівник Ольга Захарова), зразкового шкільного ансамблю «Пролісок» міського колегіуму (керівники Світлана та Артур Дірко), народного дитячого фольклорного колективу “Ордана” (керівник Віра Матвійчук, заслужений працівник культури України).
З вітальним словом виступили міський голова, кандидат педагогічних наук В.І. Загривий, начальник управління освіти і науки О.В. Ільяхова, методист Житомирського ОІППО Т.В. Мастеркова, завідувач інформаційно-методичного центру П.К. Ліневич.
Співголова оргкомітету, старший науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук А.М. Фасоля зачитує вітальний лист учасникам Фестивалю Першого віце-президента Національної академії педагогічних наук, директора Інституту педагогіки НАПН України, академіка В.М. Мадзігона і вручає Грамоти та подяки Національної академії педагогічних наук України зачинателям озонівського руху й активним популяризаторам ідей особистісно зорієнтованого навчання, організаторам Фестивалю.
Оголошується склад учасників: професорів і докторів педагогічних наук – троє, кандидатів педагогічних наук – дванадцять, методистів обласних інститутів післядипломної педагогічної освіти – вісім, керівників навчальних закладів різного рівня, управлінців – тридцять два, учителі української мови і літератури, зарубіжної літератури, фізики, географії, початкових класів.
І розпочинається праця. У рамках фестивалю діють 13 проблемних груп, 6 майстер-класів, 5 педагогічних майстерень. На 10 майданчиках у школах міста відбувається презентація досвіду роботу освітян, проводяться відкриті уроки учителів української літератури – членів творчої групи з упровадження ОЗОН м. Новограда-Волинського і лабораторії особистісно зорієнтованого навчання української літератури Рівненського ОІППО. Рефлексії, оцінки і пропозиції лунають з “Педагогічної трибуни”. Твориться коло друзів на вечорі “Озонівці усіх країв, єднаймося”.
Присутні знайомляться з доробком видавничого дому «Освіта», видавництв «Шкільний світ» (Київ), «Мандрівець» (Тернопіль), Інституту передових технологій (Київ). Цікавість викликає презентація і фільм про Державну наукову педагогічну бібліотеку ім. В.О. Сухомлинського, фонди якої містять раритетні видання, і послугами якої в Інтернет-режимі можуть скористатися всі охочі. Працює виставка «Творчі здобутки Новоград-Волинського колегіуму» та презентація творчих доробків учасників фестивалю. (Найкращі методичні розробки відзначені призами Видавничого дому “Освіта”, видавництва “Шкільний світ”, журналу “Дивослово” і будуть надруковані на сторінках часописів).
Протягом двох днів ішов інтенсивний обмін педагогічним досвідом, пошук шляхів вирішення проблем з упровадження ОЗОН, встановлення контактів та розвиток співпраці. Понад 20 пропозицій з удосконалення навчального процесу та форм поширення передового педагогічного досвіду запропоновано у ході проведення «Калейдоскопу педагогічних ідей». Своєрідним екраном ходу та результатів роботи фестивалю став фестивальний паркан, на якому розміщувались інформація щодо заходів у рамках фестивалю, побажання й очікування учасників, коментарі та фотографії з місця подій. (Уже після урочистого закриття була організована електронна фестивальна розсилка напрацьованих матеріалів з особистісно зорієнтованої тематики. Приєднуйтесь! Для цього відправте на Е-mail pavel@linevich.com, anfas@ukr.net лист із проханням долучитися до розсилки з ОЗОН).
Фестиваль відбувся. Як подія. Фестиваль відбувся. Як Свято. Таку думку висловлювали присутні під час підсумкової рефлексії. Серед головних набутків відзначаються позитивність, доброзичливість, натхнення, дух творчості, продуктивну співпрацю науковців і практиків, розширення кола прихильників, налагодження зв’язків, зустріч з однодумцями, одержання нової інформації, обмін досвідом.
Одержуючи сертифікат учасника, присутні висловлювали вдячність організаторам, побажання зробити зустрічі постійними (і навіть частішими!).
Відгуки учасників:
Бацюсь Раїса Іванівна, вчитель Радивилівського НВК “Школа №1-гімназія” Рівненської області: “…фестиваль подарував незабутні хвилини спілкування з творчо працюючими вчителями, науковцями, дав можливість поділитися власним досвідом. Я провела відкритий урок у 5 класі з теми “Уміння скористатися дарунком Долі – це щастя” (за твором І.Липи “Близнята”). Раділа успіху. Це окрилює, додає бажання працювати, творити. Упродовж двох днів відчувала приємні враження і гордість, що дихаю ОЗОНом.
Уся робота була спрямована на успіх. Інноваційні підходи (фестивальні майданчики, педагогічна трибуна, майстер-класи) допомогли розглянути складники основних проблем та можливості їх розв’язання. Фестиваль ще раз переконав, що діяльність у системі особистісно зорієнтованого навчання цікава, захоплююча, результативна”.
Корінь Ганна Миколаївна, учасник і активний прибічник ОЗОНу і фестивалю, методист Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського: “…фестиваль жив, творив, діяв, переконував, знаходив, радів, упроваджував. Науковці й учителі-практики, які реалізують особистісно зорієнтоване навчання не тільки на уроках української мови й літератури, а й на уроках історії, географії, математики, фізики тощо обговорювали проблеми надзвичайно цікавого, необхідного й актуального питання сьогочасної освіти…
…Про фестиваль можна говорити безконечно, але краще взяти участь у його роботі, чого ми всі бажаємо й віримо, що так і буде. Віват, фестиваль! Віват ОЗОН!”.
Пінженіна Софія Володимирівна, директор з науково-методичної роботи автономної некомерційної організації «Центр розвитку молоді», м. Єкатеринбург:
“…от всей души хочу сказать Вам спасибо! За то, что пригласили, за то, что приобщили, за то, что предоставили возможность поработать и пообщаться. У вас замечательные коллеги, учителя: работоспособные, творческие, душевные. Очень понравился праздничный дух Фестиваля. Вы выбрали очень подходящую форму для большого педагогического форума.
…Молодцы – это на эмоциональном фоне. Молодцы – это на конструктивном уровне. Молодцы!!!
СПАСИБО!!! За настроение! За праздник! За любовь! За дух творчества и позитива! За очень тёплый приём! За отношения между людьми! За Ваших коллег! СПАСИБО!”
Піддубний Микола Адамович, завідувач кабінету рідної мови, української і зарубіжної літератури Рівненського ОІППО: “Багато яскравих вражень суперового фестивалю. Дякую!!!”
Ліпчанська Ірина Миколаївна, заступник директора з навчально-виховної роботи ліцею № 144 ім. Г. Ващенка м. Києва:
“Було дуже приємно спілкуватися на фестивалі педагогічних ідей… Наша зустріч може стати початком творчої співпраці”.
Організатори фестивалю висловлюють щиру подяку членам міської творчої групи вчителів-словесників з упровадження ОЗОН, педагогам лабораторії особистісно зорієнтованого навчання української літератури Рівненського ОІППО, які презентували власний досвід на уроках, педагогічних майстернях і майстер-класах; адміністрації та педагогічному колективу Новоград-Волинського колегіуму, керівникам та педагогам шкіл, на базі яких відбулась робота фестивальних майданчиків; усім, хто забезпечував медіапідтримку Фестивалю.
Щирі слова подяки за співпрацю – Василю Неуку, Камілії Седлецькій, Сергію Куценку, Вірі Матвійчук, Артуру Дірку, Олександру Куценку й усім-усім, хто брав участь в організації і проведенні форуму.
…Фестиваль не закінчився. Фестиваль триває. Бо це – стан душі, світобачення, світовідчуття. Тому – до нових зустрічей!
ДИХАЙМО ОЗОНОМ!
…Уже після закриття Фестивалю у напівтемній залі раптом знову зазвучав “Вальс “ОЗОН”… Як щемка розповідь про мрії і сподівання, будні і свята, очікування і здійснення…
А. Фасоля, співголова оргкомітету
ІІ Всеукраїнського фестивалю педагогічних ідей
“Мій особистісно зорієнтований урок”