Мета: розвивати вміння аналізувати поведінку героїв; формувати активну життєву позицію, позитивні риси характеру.
Цілі.
Учні знатимуть:
- риси характеру Климка; у чому полягає суть ідеї самопожертви;
Учні вмітимуть:
- висловлювати власне ставлення до прочитаного; розмірковувати про значення доброти і чуйності в людському житті;
- самостійно спланувати роботу з подальшим обговоренням у парах.
Тип уроку: аналіз художнього твору.
Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.
Форми, методи, прийоми роботи: асоціювання (ключове слово “самопожертва”), бесіда, робота у групах, складання плану та характеристика образів.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. З’ясування емоційної готовності (Визначення готовності до уроку за допомогою словосполучення).
2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань (асоціювання: ключове слово “самопожертва”).
ІІ. Цілевизначення та планування.
1. Оголошення теми уроку.
2. Визначення цілей уроку та планування діяльності у групах.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. “Обмін” цитатами між групами.
3. Складання плану характеристики образу Климка (у групах), підготовка зв’язної відповіді – характеристики образу.
4. Озвучення напрацювань.
5. Бесіда про сутність самопожертви, її важливість у житті.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
- Написання листа Климкові або есе “Чи кожна людина здатна на самопожертву? А я?”
2. Графічна рефлексія власної діяльності і роботи своєї групи. Визначення найактивніших учнів на уроці.
Домашнє завдання.
Обов’язкове: а) вибрати з тексту цитати, які можуть служити ілюстрацією тези про художню майстерність автора (пейзажні замальовки, портретна та мовна характеристика героїв твору); б) підготувати відповідь на запитання: у чому полягають мовні особливості повісті Григора Тютюнника “Климко”?
За бажанням: а) проілюструвати “свій” уривок; б) придумати своє закінчення повісті.