Григір Тютюнник, „Климко”. Зміст ІІІ – VІ розділів повісті. Морально-етичні уроки доброти, чуйності, турботи про рідних

Мета: з’ясувати підняті у творі морально-етичні проблеми; розвивати вміння аналізувати вчинки; виховувати в учнів повагу до рідних і близьких.

Цілі.

Учні знатимуть:

морально-етичні проблеми, підняті у творі;

Учні умітимуть:

висловлювати власне ставлення з приводу піднятих проблем; аналізувати вчинки Климка;

визначити власні цілі; оцінювати свою роботу.

Тип уроку: урок закріплення знань, умінь і навичок.

Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, ілюстрації.

Методи, прийоми, форми роботи: бесіда, незакінчене речення, групова робота, заповнення таблиці.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку (Обмін усмішками).

2. Актуалізація опорних знань та суб’єктного досвіду.

  • Що, на ваш погляд, означає слово «урок»?
  • Хто або що може чомусь навчити вас?
  • Чи траплялося вам винести урок з якоїсь життєвої ситуації? А з книги?
  • А чому навчає нас Гр. Тютюнник повістю “Климко”? (Незакінчене речення: “Я вважаю, що повістю “Климко” автор навчає нас…”).
  • Озвучення  записів і порівняння їх із визначенням ідеї твору.

ІІ. Цілевизначення та планування.

  1. Оголошення теми уроку.
  2. Вибір цілей уроку із переліку поданих, доповнення власними.
  3. Узгодження плану роботи.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Підготовка груп до озвучення домашнього завдання.

2. Виступи представників від груп. Відповіді доповнюються, записуються назви епізодів, укладається таблиця:

КЛИМКО

Назва епізоду

(Цитата)

Риса характеру

Коментар

 

IV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

  1. Бесіда: Чи можна назвати повість Григора Тютюнника «Климко» «книгою життя»? Свою думку обґрунтуйте.
  2. Написання есе “Урок, який я виніс із твору” за таким орієнтовним планом:
    1. Урок, який виніс я із твору
    2. Персонаж, який допоміг мені у цьому.
    3. Яким своїм учинком цей персонаж мене переконав

Домашнє завдання.

Обов’язкове: учні кожної з груп у “своєму” розділі виділяють цитати для характеристики образу Климка та другорядних героїв (портрет, мова, самохарактеристика, характеристика іншими дійовими особами).

За бажанням: а) написати лист Климкові; б) дати відповідь на запитання «Яким чином мова персонажів допомагає у розкритті характеру людини».