Тема: Іван Франко. “Іван Вишенський”. Проблема морального вибору людини, її втеча від неприйнятного буттєвого світу.
Мета: продовжити аналіз змісту поеми; розкрити сутність проблеми морального вибору людини; вчити школярів висловлювати власне судження про поведінку і вибір героя; розвивати навички толерантно, аргументовано дискутувати.
Цілі.
Учні знатимуть: зміст поеми; суть порушеної у ній проблеми, пов’язаної з моральним вибором людини.
Учні вмітимуть: складати цитатний план до характеристики образу Івана Вишенського; звертаючись до тексту, пояснювати внутрішній стан персонажа; дискутувати про поведінку і життєвий вибір героя;
самостійно формулювати цілі уроку.
Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь і навичок.
Обладнання: перший том з 50-томного видання творів І.Франка, портрет І.Вишенського художника Д.Крвавича, кольорові фотографії гори Афон.
Методи, прийоми, форми роботи: робота у парах, бесіда, асоціювання, виразне читання, „Незакінчене речення”.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
- Забезпечення емоційної готовності (Обмін побажаннями).
- Актуалізація суб’єктного досвіду й опорних знань:
- Які факти з життя письменника-полеміста, зображеного Франком, вам найбільше запам`яталися? Чому?
- Які риси вдачі Івана Вишенського ви хотіли б виділити насамперед? (Відданість ідеї.) Чим вам імпонує така риса?
ІІ. Цілевизначення та планування.
- Представлення концепту уроку, ознайомлення з переліком цілей.
- Вибір особистісно значущих цілей із загального переліку, доповнення їх власними.
- Узгодження плану роботи.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
- Перевірка домашнього завдання:
а) аналіз у парах “Читання з позначками” розповіді про І.Франка та ОК про І.Вишенського (пари утворюються різними способами: з учнів, що сидять поряд і позад один одного);
б) озвучення представниками кількох пар результатів роботи: що виявилося знайомим у біографії письменника, а що ні, що викликало запитання і прагнення дізнатися більше; чим виявилися схожі і відмінні опорні конспекти, чи можна за їхнім змістом відтворити навчальний матеріал;
в) заслуховування учнівських повідомлень про ставлення І.Франка до вчинків Івана Вишенського на основі вибраних рядків із тексту;
г) представлення школярами асоціативних ілюстрацій настроєвої палітри розділів поеми (синій – роздум, зелений – хвилювання, червоний – напруження, коричневий – звичайна розповідь) або будь-якого епізоду твору.
2. Аналіз ключових епізодів твору.
- Образ гори Афон у І-ому розділі.
– Як ви розумієте такий початок твору?
– Чи передбачає він подальші події?
- Картини чернечого життя.
– Як зображає Франко життя ченців на Афоні?
– Яким настроєм позначений початок поеми?
- Хресний хід монахів і рішення Івана Вишенського.
– Чи схвалює автор рішення Івана Вишенського? Як про це сказано у тексті?
– А ви?
- Розмова ігумена і старця про вибір.
– Як сприйняв вчинок Івана Вишенського ігумен?
– Іван Франко тільки констатує факт вчинку Вишенського чи намагається зрозуміти мотиви поведінки? Доведіть.
- · Монолог І.Вишенського.
– Як у V розділі розкривається характер Івана Вишенського?
– Які портретні риси Вишенського підкреслює автор? Чи розкривають вони душевний стан персонажа?
– Які епізоди минулого життя згадує Іван Вишенський? Чому?
- · Образ павука.
– Для чого у текст твору введено цей образ?
- · Перебування Івана Вишенського у келії.
– Як розкривається натура героя у 7-ому розділі?
– З якими його роздумами ви погоджуєтесь, а які хочете спростувати?
- · Лист з України.
– Як сприйняв Іван Вишенський звернення з України?
– Чи засумнівався у правильності свого вчинку?
– Чому автор вводить у сюжет твору такий епізод?
– Чому Іван Вишенський не повернувся в Україну?
– Як характеризують Івана Вишенського його роздуми (ХІ розділ)? Він – слабодухий, невпевнений, дослухається до голосу Божого, боїться порушити дану раніше обіцянку чи, навпаки, – сильний і впевнений у своєму виборі?*
– Які слова Христа стали аргументом в роздумах Івана Вишенського щодо неправильності вибору? Прочитайте і прокоментуйте їх.*
Прокоментуйте останню строфу поеми І.Франка.*
3. Робота в парах. Складання цитатного плану характеристики образу Івана Вишенського. (Учитель спільно з учнями виділяє основні риси характеру Івана Вишенського і пропонує дібрати цитати з тексту, що розкривають ту чи іншу рису персонажа.)
Риса характеру | Цитата |
Відданість обраній ідеї | |
Сумніви у правильності життєвих рішень | |
Стійкість характеру | |
Міцність переконань | |
Любов до рідної землі | |
Здатність до аналізу власних вчинків |
Озвучення результатів.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Відповіді на запитання: а) Що в поемі “Іван Вишенський” є історичною правдою, а що – вимислом” Яка роль вимислу у творі? б) „Кому б ви порадили прочитати твір „Іван Вишенський”?
2. Дискусія на тему: “Чи можна вважати Івана Вишенського героєм?”*
Домашнє завдання.
Обов’язкове. 1. Визначити рівень засвоєння теми (с. 134 підручника). 2. Ознайомитися з поезіями Лесі Українки, одну з тих, що сподобалися, вивчити напам’ять, уміти пояснити свій вибір.
За бажанням. Для роботи в групах: дібрати фотографії Лесі Українки різних років й уміти створити на їх основі психологічний портрет; на основі спогадів сучасників, висловлювань Лесі підготувати зв’язну розповідь про її характер; пояснити вплив оточення на формування особистості Лесі; дібрати матеріали про внутрішній світ поетеси, її захоплення.