Тема: Леся Українка. “Давня казка”. Проблема лицарства, ролі митця в суспільстві, суті людського щастя
Мета: допомогти учням з’ясувати проблематику поеми, підвести до розуміння авторської думки про істинне лицарство, роль митця у суспільстві; удосконалювати вміння робити порівняльну характеристику образів; сприяти вихованню шляхетності.
Цілі.
Учні знатимуть: проблематику поеми; риси характеру поета і Бертольдо.
Учні вмітимуть: назвати основні проблеми твору; здійснювати порівняльну характеристику образів; формулювати власне ставлення до персонажів.
Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь і навичок.
Обладнання: ілюстрації до поеми.
Оформлення дошки: епіграф:
“Я сама подібна до героя моєї “Давньої казки” (З листа Лесі Українки до Михайла Павлика).
Методи, прийоми, форми роботи: асоціювання, літературний диктант, складання цитатного плану порівняльної характеристики образів або укладання таблиці (робота у парах), усна зв’язна розповідь, бесіда, метод „ПРЕС”.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. З’ясування емоційної готовності до уроку (Графічне зображення настрою).
2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань:
а) розгадування запропонованих однокласниками кросвордів, написання літературного диктанту, зачитування есе, перегляд ілюстрацій;
б) укладання асоціативного ряду до слова „лицар”.
ІІ. Цілевизначення і планування.
1. Оголошення теми, представлення концепту уроку.
2. Укладання на основі загального власного переліку цілей уроку.
3. Колективне планування діяльності.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Слово вчителя.
– Справжнім лицарем можна вважати людину благородну, чесну, добру, сміливу. В поемі є лицар – Бертольдо. І є поет – людина, яка не має благородного походження. Хто ж із них може вважатися справжнім лицарем і чому?
2. Укладання цитатного плану характеристики образу або таблиці (робота у парах).
Учитель пропонує школярам вибрати й узгодити у парах один із варіантів завдання (скласти план порівняльної характеристики образів поета і Бертольда або заповнити таблицю), пояснює, як вони працюватимуть.
ПОЕТ |
БЕРТОЛЬДО |
|||
Портрет |
||||
Походження |
||||
Мрії |
||||
Життєві цінності |
||||
Риси характеру: |
||||
Талановитий | Лихий | |||
Мудрий | Гордий | |||
Розважливий | Завзятий | |||
Має почуття власної гідності | Невдячний | |||
Ставлення один до одного |
||||
Ставлення автора до персонажів |
||||
Пам’ять народу |
Ганебна смерть |
|||
3. Усна зв’язна розповідь учнів.
4. Бесіда:
– Отже, справжнім лицарем є поет, незважаючи на „неблагородне” походження. Якщо він лицар, то має служити за внутрішнім покликом. Кому служить поет? У чому вбачає сенс свого життя?
– Бертольдо теж служить. Кому? Як?
– Як ви думаєте, чи могло життя персонажів скластися по-іншому? Що для цього їм потрібно було зробити?
4. Робота з “дошкою запитань”.
Учні прикріплюють свої запитання до автора, героїв, своїх однокласників, самих себе. Відповіді на ці запитання дають вони самі або хтось із однокласників.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
1. Скориставшись технологією “метод „ПРЕС”, розказати про своє розуміння лицарства, роль поета в суспільстві, суть людського щастя.
Наприклад:
Я вважаю, що поет служить народові,
тому що допомагає простим людям.
Наприклад, підтримує піснями у важкі хвилини.
Отже, він служить музі й народові.
2. Прокоментувати епіграф.
3. Взаємооцінювання у парах.
Домашнє завдання.
Підготуватися до написання контрольного твору (скласти план, вступ, дібрати відповідні цитати) на одну із тем: “Внутрішній світ мій і Лесі Українки”; “Хотіла б я піснею стати?.. (Роздуми над поетичними рядками Лесі Українки”); „Чи легко бути лицарем?”, “Давня мудрість “Давньої казки”; “Давня казка” – твір для дітей і не тільки…”.