Мета: формувати в учнів уміння визначати тему твору, бачити порушені автором проблеми й висловлювати власні міркування з приводу їх, розвивати навички логічного мислення, виразного читання, виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, вчити відрізняти добро від зла.
Ім’я уроку. “Яке ж це диво – світ дитинства!”
Цілі.
Учні знатимуть: тему твору, порушені в ньому морально-етичні проблеми.
Учні вмітимуть: визначати тему твору, коментувати підняті проблеми, обговорювати проблему відповідальності людини за свої вчинки.
Тип уроку. Урок формування вмінь і навичок.
Обладнання: текст повісті-казки, портрет письменниці, ілюстрації учнів до твору.
Методи, прийоми, види, форми роботи: бесіда, захист власних малюнків, робота у малих групах.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності (обмін побажаннями).
2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.
Бесіда.
– Чи були, а може, є у вас недороблені справи, як і в Алі?
– Що ви переживаєте (відчуваєте, думаєте), коли маєте незавершені справи?
– Чи самі ви завершуєте їх, чи хтось допомагає?
– А як, на вашу думку, краще: доробляти розпочате до кінця чи залишати на потім?
– Що ж необхідно людині для того, щоб усе заплановане виконати?
– Чи вдалося вам відповісти на “вузлик” запитань Недопопелюшки? Озвучте відповіді.
Захист малюнків “Я в країні Недоладії”.
ІІ. Цілевизначення та планування.
1. Повідомлення теми й імені уроку.
– Чи все у формулюванні теми зрозуміло?
– На основі чого зможемо з’ясувати суть проблем, окреслених у темі?
– Знання з якого предмета стануть у пригоді?
2. Ознайомлення із переліком цілей і доповнення їх.
3. Узгодження плану роботи.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1.Бесіда.
– Хто головний герой твору?
– Чому решта персонажів в назві імені мали частину “недо”?
– Пригадайте, що таке тема твору. Визначте тему казки.
2. Робота в малих групах.
– Завдання для роботи:
– Використовуючи текст, дослідити, чим керувалася у своїх вчинках Аля (до початку пригод і перебуваючи в країні Недоладії).
– З’ясувати, якими були жителі Недоладії.
– Пояснити, чому Аля не залишилася в Недоладії.
– Озвучення результатів роботи в малих групах.
3. Бесіда:
– Чи зрозуміла б Аля необхідність завершувати розпочаті справи, якби не потрапила до країни Недоладії?
– Чи були у вашому житті ситуації, подібні до описаних у казці?
– Чим ви керуєтесь, зважуючись на той чи інший вчинок?
– Яких справ у вашому житті більше: добрих? недобрих? недороблених?
– Як часто доводиться відповідати за свої вчинки? Чи буває так, що вам усе “сходить з рук”?
– Чи є у творі персонаж, на якого ви чимось схожі? Чим?
4. Пояснення імені уроку.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
Рефлексія процесу діяльності і її результатів.
Бесіда:
– Що було найцікавішим на уроці?
– Що було найважливішим?
– Що нового дізналися?
– Де можна застосувати отримані сьогодні знання?
Домашнє завдання.
Обов’язкове загальне: написати невелике висловлювання “Робити треба більше добрих справ”.
Обов’язкове на вибір: а) підготуватися у групах до конкурсу на кращу інсценізацію уривку з казки; б) усно відповісти на питання: “Як потрібно жити, щоб ніколи не потрапити до Недоладії?”
Кирикович З.Л.,
учитель української мови і літератури
Зарічненського НВК “ЗОШ І ст. – гімназія”,
член лабораторії особистісно зорієнтованого
навчання української літератури
Рівненського ОІППО