Виголошено в рамках роботи проблемної групи на ІІ Всеукраїнському фестивалі педагогічних ідей “Мій особистісно зорієнтований урок”
«Портфоліо»… «Папка успіху»… Чи потрібні вони нам, учителям? Чи потрібні вони сучасному школяреві? Шестирічний досвід моєї роботи над проблемною темою «Папка успіху як засіб оцінювання навчальних досягнень учнів» показав, що потрібні. Сьогодні мої одинадцятикласники, без сумніву, скажуть: «Так, потрібні. Вони допомагають мені підготуватися до дорослого життя». На думку інших, «папка успіху – це довіра учня до вчителя», «це сходинка до якісних знань» тощо.
Тому, шановні однодумці, я хочу поділитися з вами досвідом впровадження в навчальний процес портфоліо і довести, що «учнівська папка успіху» є одним із засобів не тільки успішності учня, а й засобом оцінювання навчальних досягнень школярів.
На вигляд наше «портфоліо» – це звичайна папка, яку дитина наповнює в першу чергу відомостями про себе, свій характер, свої вподобання, свою родину. Періодично ця папка поповнюється анкетами, письмовими роботами, схемами, таблицями, рефлексивними записами, малюнками, ілюстраціями до творів, зразками аналізу художніх творів, оцінювальними листками, результатами контрольних робіт, тестів.
Як ввести учнів у суть роботи з «Папкою…»? Як зацікавити, щоб працювали не з примусу, а за власним бажанням?
Запитую учнів, яких бачу вперше на своєму уроці: «Діти, а ви хочете бути успішними?» Яка ж дитина цього не хоче? Я розповідаю про те, що потрібно для успіху у сьогоднішньому світі, й акцентую увагу на ролі умінь ставити цілі, планувати, аналізувати й оцінювати власну діяльність. І пояснюю у зв’язку з цим роль «папки успіху».
Зміст «папки успіху» залежить від можливостей учителя та учнів, визначених цілей. Слід обговорити з учнями проблему наповнюваності (варто постійно враховувати думку дитини). Потрібно спланувати роботу так, щоб «Папка успіху» не перетворилася на зібрання робіт.
Що показав досвід роботи? Щоб знайти спільну мову з дитиною, варто знати, якою є її вихованець, про що він мріє, до чого прагне, який характер, коло друзів, зацікавлення. «Папка успіху» допомагає у цьому. Пропоную дітям написати вірш про себе, твір «Чому я – це я? Що мене робить такою (таким)?», намалювати герб своєї родини та зобразити свій характер в кольорі. Учнів захоплює ця робота. Вони долучають до її виконання батьків, і, таким чином, ідея спільної роботи школи і батьків наповнюється конкретним змістом. Наступним розділом є «Цілевизначення». Перші матеріали – анкети «Що таке література і навіщо її вивчати?» і «Мої цілі на І семестр» та есе «Як я буду досягати поставлених цілей», «Чого я чекаю від уроків літератури» – вкладають на початку навчального року. Саме вони вказують на прогнозований результат, який вистежуватиметься.
Після цього “папку успіху” переглядає вчитель, який може внести корективи, долучивши до укладеної “добірки” вдалі, на його думку, матеріали.. Результати аналізу можуть бути підставою для розмови з учнем про причини його невдач (якщо вони були) і шляхи вдосконалення досягнутого.
Саме у цю теку діти вміщують анкети з головними цілями на семестр, рік.
У цьому розділі вміщені також технологічна картка та цілі на кожен урок з аналізом їх досягнення.
У наступному розділі “Самооцінювання” вміщені листки оцінювання навчальної діяльності, результати контрольних робіт, рефлексивні поурочні записи. Ці матеріали допоможуть учителеві обґрунтувати оцінку й надати поради щодо підвищення її, а учню – зрозуміти помилки у вивченні предмета або зафіксувати успіхи.
В “Архіві” діти вміщують учнівські письмові роботи (класні, самостійні, домашні, олімпіадні), ілюстрації до творів, проекти.
У розділі “Додаткова література” учень може помістити копії статей із журналів і книжок, копії текстів і файлів з інтернет-сайтів, енциклопедій. Афоризми, що знаходяться в однойменному розділі, стануть дитині у пригоді, коли готуватиметься до виступу, лекції, до написання творчої роботи.
Цікавим є розділ “Запитання”, або ще його можна назвати “Інтерв’ю з учителем”. Саме розв’язування таких питань, які виникають в учня під час навчального процесу, є тією ниточкою, яка називається “довіра до вчителя”.
Пропоную дітям листування, яке допомагає краще зрозуміти дитину і самого себе, почути оцінку своєї роботи. Таке листування допомагає вчителю зробити висновок, як проводити урок, в якій формі, що цікаво дітям, а що ні.
Деякі запитання вражають своєї щирістю й безпосередністю. Часто діти пишуть: “Чи є у Вас улюблений учень?”, “Чи вірите Ви у мене?”, “Скажіть, будь ласка, я лінивий учень?” Отже, дітям важливо почути думку вчителя, прислухатися до неї – значить довіряють.
Як же оцінювати таку клопітку роботу дитини?
Матеріали, які пропонується збирати в «папці успіху», можемо поділити на обов’язкові ( учнівські письмові роботи, схеми, таблиці, малюнки, ілюстрації до творів, зразки аналізу художніх текстів, перелік запитань, які виникали під час роботи над твором; перелік цілей на семестр, перелік цілей до теми з аналізом досягнення їх, рефлексивні поурочні записи, результати контрольних робіт) і необов’язкові ( копії статей із журналів і книжок, що їх прочитав учень до певної теми, зауваження вчителя, однокласників, що містять опис результатів спостережень, інтерв’ю; відгуки інших вчителів, дипломи, заохочення, нагороди) Зрозуміло, що на вищу оцінку заслуговує учень, який ширше представив обов’язкові матеріали. Серед них особливо відзначаємо творчі. Отже, наявність опису проекту чи складеного кросворда, письмової роботи чи самостійно здійсненого аналізу художнього твору є підставою для вищої оцінки, ніж кілька відбитків статей чи навчальний твір.
Критерії наповнюваності й оцінки) «папки успіху» формулюють учні разом з учителем, беручи до уваги цілі, визначені на початку навчального року й (бажано) кожної теми.
Можна оцінювати «папку успіху» в цілому і можна кожен розділ окремо. Обов’язковим етапом роботи над «папкою» є презентація.
Оцінюють зміст «папки успіху» впродовж навчального року й наприкінці семестру (року). Це може бути захист, співбесіда, виставка, конференція чи інші форми – за бажанням школярів. При цьому можуть бути присутні учні інших класів, учителі, батьки, адміністрація школи. Останній урок у семестрі я присвячую аналізу роботи над «папкою успіху». На такий урок запрошую дирекцію, класного керівника, батьків для того, щоб вони бачили зміни у навчальній діяльності дитини. Діти звітують над тим, які цілі ставили на початку семестру, яких цілей досягнуто, яким шляхом їх було досягнуто, якими матеріалами поповнилась «папка успіху», що вони дали дитині у вивченні предмету . Учні заповнюють листки самооцінювання, в яких виставляють оцінку за рівнем навченості, за рівнем сформованості загальнонавчальних умінь, комунікативних умінь і обов’язково оцінка за роботу над «папкою успіху». Учитель аналізує, ставить свою оцінку і надає поради учневі. Обов’язково влаштовуємо виставку найкращих «папок успіху», це спонукає учня бути кращим, відповідно прагнути до удосконалення знань, умінь і навичок.
Не раз запитувала себе: до якої головної мети має прагнути вчитель на уроці. І все ж давно зрозуміла, що отим спільним знаменником, до якого зводяться всі цілі уроку, є радість учня від особистого успіху.
Значення «Папок успіху» полягає насамперед у тому, що школярі розуміють: до успіху не йдуть семимильними кроками, не можна його домогтися є помахом чарівної палички – лише щоденна праця над собою, терпіння і наполегливість є його запорукою. Учень набуває вміння аналізувати й оцінювати власний розвиток, стає ініціативнішим, винахідливішим, зрештою – успішним, що дуже важливо для його адаптації в сучасному динамічному світі.
Отже, «папка успіху», зокрема клопітка праця над нею – це один із шляхів зацікавлення дитини у вивченні предмета.
Крат Н. В.
учитель Сарненської ЗОШ ІІ ст.
економіко –правового ліцею «Лідер»