Тема: Тема гармонійного єднання людини з природою у поезії Лесі Українки “Давня весна”
Мета. Ознайомити учнів із поезіями Лесі Українки; формувати здатність бачити красу природи, людини, передавати її засобами поетичної мови; вдосконалювати вміння сприймати текст на слух, виразно читати та аналізувати поетичні твори; висловлювати власні думки з приводу прочитаного або почутого; розвивати творчу уяву; виховувати любов до природи, мистецтва.
Цілі.
Учні знатимуть: ідейно-художній зміст, основні мотиви поезії; особливості віршованої мови твору та вимоги до виразного читання; власний рівень оволодіння діяльнісними уміннями; сутність технологій “читання із зупинками”, “читання з передбаченням”.
Учні вмітимуть: виразно читати поезії; аналізувати вірші за наведеними питаннями; проводити аналогії між зображеним у творі і баченим у реальному житті; знаходити в тексті художні засоби, розкривати їхню роль.
Тип уроку. Комбінований.
Обладнання: картини І.Айвазовського, І.Левітана, фонозаписи музичних творів А.Вівальді, П. Чайковського, фото Лесі Українки.
Методи, прийоми, форми роботи: бесіда, “читання із зупинками”, “читання з передбаченням”, перегляд ілюстрацій картин, прослуховування музичних творів, асоціювання, “Незакінчене речення”, “Мікрофон –1”, “гронування”, робота в парах.
Хід уроку
І. Мотиваційний етап
1. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку (Словесний настрій).
2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань:
а) озвучення записів у таблиці “Візитна картка письменниці”);
б) презентація асоціативних малюнків (“Внутрішній світ мій і Лесі Українки”), прослуховування дібраних мелодій; ознайомлення у парах з написаними есе, озвучення кількох із них.
в) прослуховування в парах вивченої напам’ять поезії; озвучення кількома учнями.
ІІ. Цілевизначення та планування.
1. Оголошення концепту уроку.
2. Визначення особистісної значущості виучуваного матеріалу. (“Незакінчене речення”: “На мій погляд, з творчістю Лесі Українки варто ознайомитися, тому що…”).
3. Обговорення й узгодження цілей та плану роботи.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Створення асоціативного ряду до слова “весна”.
2. Перегляд картин І.Левітана бесіда:
– Якою постає перед нами картина весни?
– Які барви переважають на картині? Чому саме такі?
– Чи такою вам уявляється ця пора року?
– Яку картину намалювали б ви? Які кольори у ній переважали б?
3. Прослуховування музичних етюдів на тему “Весна”, бесіда:
– Що ви відчували під час прослуховування мелодії?
– Чи уявлялася вам картина І. Левітана?
– Чи можливе поєднання трьох видів мистецтва: музики, живопису і слова?
4. Слово вчителя.
– Свій творчий шлях Леся Українка розпочала дуже рано: її перший вірш “Надія” написаний у 9-річному віці, а перша поетична збірка побачила світ, коли її авторці йшов 21 рік. Це справді була весна Лесиного життя. Весна, у якій зародилася її поетична творчість. Один з “плодів” цієї весни – поезія “Давня весна”.
5. Опрацювання змісту вірша (Читання із зупинками, передбаченням, “повільне прочитання”. Перед початком роботи учитель знайомить восьмикласників з правилами: закрити білим аркушем паперу текст вірша і відкривати поступово тільки вказані рядки):
– Про що може йтися в поезії з такою назвою – “Давня весна”? (Про весну).
– Що ми ще дізнаємося із заголовка? (Що ця весна була давно. Але щось дуже важливе відбулося тоді, що запам’яталося надовго, може, й на все життя. Що саме могло статися, як ви гадаєте?).
– Якою ж була ця весна? (Весела… щедра… мила… – кожен епітет – ціла картина. Спробуймо намалювати її: що підказує наша уява, коли чуємо слова “весела” весна? А “щедра”? “Мила”? І ця весна діє (знову малюємо побачені внутрішнім зором картини, “розшифровуємо” зорові образи: “промінням грала”, “сипала квітки”, “летіла хутко, мов стокрила”… З приходом весни “все ожило… усе загомоніло… (слуховий образ), зелений шум (поєднання двох образів, уявляється зелене листя, дерева, гай, ліс; чується луна (“веселая”) – перегук, щебетання пташок, можливо, солов’ї, аж луна йде…).
– Що ми можемо сказати про ліричну героїню вірша, чиїми очима подано ці картини? (Ніжна, лірична, надзвичайно чутлива до краси природи, до слова).
– В описі весни йде нагнітання емоцій. Для чого, як ви гадаєте? Що має відбутися? Про що йтиметься далі? (Відповіді учнів).
– Поетеса використовує виражальні можливості поетичного слова, щоб виразніше передати трагізм ліричної героїні: рух, шум, блиск, гомін, співи, сміх – “А я лежала хвора й самотна…”.
Я думала: “Весна для всіх настала,
Дарунки всім несе вона, ясна,
Для мене тільки дару не придбала,
Мене забула радісна весна”.
– Що ж відбудеться далі? (Відповіді учнів. Зачитуються три останні строфи вірша).
Моя душа ніколи не забуде
Того дарунку, що весна дала…
– Який же це дарунок? (Цвіт яблуні, зелень листя, подув вітру, пісні пташок, шепіт гаю…). А що, це справді можна вважати дарунком? В нашому повсякденному розумінні дарунок – це, здається, щось інше (Відповіді учнів).
– Були у житті й інші весни… Але такої “не було й не буде”! Що ж “таке” було в цій весні? Чому вона єдина на все життя? (Відповіді учнів).
– Про що ця поезія? (Про вміння бачити красу світу, вміння радіти йому, кожній хвилині життя, про повноту життя).
– Яким кольором ви передали б настрій окремих рядків? (Учні створюють кольоровий “портрет” вірша).
5. Виразне читання поезії вчителем (учні, заплющивши очі, намагаються уявити зображене).
6. Читання учнями поезії в парах. Озвучення кількома учнями -представниками пар.
7. Прослуховування фрагментів музичних творів. Завдання: визначити, який із них найвлучніше передає настрій поезії (“Мікрофон –1”).
8. Доповнення асоціативного ряду “весна” (за бажанням учнів).
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап
Рефлексія відчуттів, визначення особистісної значущості вивченого (Доповнення або зміна висловлювання “На мій погляд, з творчістю Лесі Українки слід знайомитись, тому що…”)
Домашнє завдання
Обов’язкове. 1. Прочитати поему “Давня казка”. 2. Записати запитання, що виникнуть у ході читання. 3. Відзначити незнайомі слова.
За бажанням: 1. Написати лист-подяку автору вивчених поезій. 2. Написати вірш-стилізацію. 3. Підготувати невелику зв’язну розповідь про хвилини (якщо такі були), коли відчуття краси природи допомогли перебороти сум, біль. Подумати, кому можна порадити прочитати поезію “Давня весна”.