Мета.
Ознайомити учнів із змістом теми, колом проблем, які будуть вирішуватися протягом вивчення теми, головними календарними обрядами українців, народною обрядовою піснею, її різновидами, засвоїти зміст поняття “народна пісня”; пояснити магічну силу обрядових пісень; виховувати повагу до прадавніх вірувань наших предків, гордості за свій талановитий народ.
Цілі.
Учні знатимуть:
коло проблем, які будуть вирішуватися протягом вивчення теми, відведений для цього час, форму тематичної атестації; головні календарні обряди українців; зміст поняття народна пісня;
алгоритм цілевизначення та планування уроку.
Учні вмітимуть:
розповісти про головні календарні обряди українців, виникнення народної обрядової поезії, її різновиди; пояснити, у чому полягала магічна сила обрядових пісень для наших предків, роль і місце пісні в нашому житті; розрізняти різновиди календарно-обрядових пісень, визначати їх жанрові особливості; визначати цілі уроку, планувати роботу.
Тип уроку: комбінований урок.
Обладнання: фонозаписи народних пісень, фрагментів обрядів.
Методи, прийоми, види, форми роботи: робота в парах, стислий переказ, укладання системи запитань,робота з підручником, бесіда, розповідь вчителя, “незакінчене речення”.
Епіграф: Народні пісні для України – все: і поезія, й історія, і батьківська могила (М. Гоголь).
Хід уроку
І. Мотиваційний етап.
1. Забезпечення емоційної готовності до уроку.
Учитель. Діти, я дуже люблю народні пісні і з великим задоволенням їх співаю, впевнена, що ви також знаєте народні пісні і любите їх співати. Заспівайте по два рядочки улюбленої пісні і скажіть, кому ви їх адресуєте і чому.
2. Актуалізація суб’єктного досвіду. Закінчити речення : “Для мене пісня – це …” (Робота в парах). Озвучення написаного.
Учитель: З фольклором, або усною народною творчістю, ми знайомилися у 5 класі. Хто пригадує, що ми тоді вивчали? (Відповіді учнів). А які із вивчених творів вам найбільше запам’яталися і чому? (Відповіді учнів). Може, скажете, що означає слово “фольклор”? Хтось знає? Так, “народна мудрість”, “народні знання”. У творах усної народної творчості відповіді на питання “хто ми?”, “звідки ми?”, “які ми?”. У них зібрано досвід багатьох поколінь. Бо як твориться фольклорний твір? (Відповіді учнів)
ІІ. Цілевизначення та планування.
1. Представлення концепту теми, ознайомлення з маршрутом її вивчення, загальними цілями.
Учитель: У шостому класі курс вивчення української літератури починається саме з розділу “Календарно-обрядові, колискові, стрілецькі пісні. Пісні літературного походження”. Перша тема – ” Загадково прекрасна і славна давнина України ” (учні отримують картки з цілями вивчення теми). Перед вами – цілі її вивчення. Ми ознайомимося із календарно-обрядовими піснями, які поділяються на цикли. Перший із них – пісні літнього циклу. У цьому циклі ми розглянемо такі пісні: “У ржі на межі”, “Ой біжить, біжить мала дівчина”, “Проведу я русалочки до бору” (русальні); “Заплету віночок”, “Ой вінку, мій вінку”, “Купайло, купайло” (купальські); “Маяло житечко, маяло”, “Там у полі криниченька” (жниварські) – на вибір.
Пісні зимового циклу: “Ой хто, хто Миколая любить”, “Засівна”, “Нова радість стала”, “Добрий вечір тобі, пане господарю!”, “Щедрик, щедрик, щедрівочка” (на вибір).
Веснянки: “Ой весна, весна, днем красна”, “Ой кувала зозуленька”, “А в кривого танця” (на вибір).
Народні колискові пісні: “Ой ти коте, коточок”, “Ой ну, люлі, дитя спить”. Провідні мотиви, лексичні особливості колискових.
Пісні літературного походження: Патріотичні мотиви, героїчний пафос пісень літературного походження.
“Ще не вмерла Україна” П.Чубинського, М.Вербицького – національний гімн нашої держави.
“Легенда про дівчину-Україну, яку Господь обдарував піснею” та її зв’язок із “Молитвою” О. Кониського, духовним гімном України.
Стрілецькі пісні:
“Ой у лузі червона калина похилилася” С. Чарнецького і Г. Труха – пісня, що стала народною.
“Як тебе не любити, Києве мій” Д. Луценка − популярна пісня про столицю України.
Вчитимемося читати, переказувати, уявляти, відчувати, розповідати, співати, а також визначати власні цілі, планувати, відрефлексовувати й оцінювати читацьку діяльність, тобто ставати кваліфікованими читачами.
Відведено на вивчення теми 12 уроків. У кінці вивчення напишемо контрольну роботу (відповімо на тестові запитання і виконаємо певні завдання). З їх переліком можна ознайомитися на стенді “Готуйся до контрольної роботи”.
2. Повідомлення теми уроку (Учні записують в зошит).
– Прочитайте слова, що є епіграфом нашого уроку. Як ви їх розумієте? (Відповіді учнів).
– Деякі міркування є, до цього питання ми ще повернемося в кінці уроку.
3. Представлення концепту та плану уроку.
Учитель: Починаємо вивчення теми з головних календарних обрядів та різновидів народної обрядової пісні. На цьому уроці ми познайомимося із співучим світом українського народу, головними календарними обрядами українців ; розглянемо різновиди обрядової пісенної поезії; пояснимо магічну силу обрядів для наших предків; висловимо власну думку про місце календарно-обрядових пісень у житті нашого народу, вивчимо напам’ять пісні, які найбільше сподобалися.
Які цілі в переліку вам найцікавіші? (Відповіді учнів).
Учитель пропонує виділити цілі, які є для учнів найбільш значущими.
4. Формування індивідуального освітнього маршруту (Учні починають заповнювати таблиці у класі, а продовжать цю роботу вдома. Додаток №1).
Учитель: Працюватимемо за таким планом:
План уроку
1. Бесіда про сутність народної пісні.
2. Самостійна робота з підручником.
3. Робота у парах за матеріалом прочитаного із підручника.
4. Рефлексія рівня навченості та процесу праці.
5. Письмове (в парах) само- та взаємооцінювання (оцінювання власної діяльності та роботи партнера у своєму та його зошитах).
6. Аналіз домашнього завдання.
Учитель: Приймається? Тоді продовжуємо.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
- Бесіда про сутність народної пісні.
Учитель. Українська народна пісня – дорогоцінне надбання й окраса нашого народу, нашої культури – набула нев’янучої слави у всьому світі, збагатила слов’янську і світову скарбницю народного поетичного фольклору. Українська пісенність творилася віками, вона охоплює весь багатогранний духовний світ нашого народу.
– А коли люди співають? Чому?
– Що необхідно для того, щоб гарно співати? (Фонозапис народних пісень).
– Часто кажуть: душа співає; пісня – душа народу. Як ви розумієте ці вислови?
– Що ж таке народна пісня? (Учні дають своє визначення).
Перевіримо за словником.
– Народна пісня – невеликий музично-поетичний твір строфічної форми, автором якого є народ.
Учитель: Більше третини днів року в наших предків займали свята. Під час кожного свята здійснювалися певні обряди, які супроводжувалися піснями, танцями, хороводами. Так виникла обрядова усна народна творчість.
– А які обряди ви знаєте чи самі були їх учасниками? (запис народних обрядів)
– Що ви відчували, коли ходили колядувати, щедрувати, співали колискові молодшим братикам чи сестричкам, брали участь у весільних обрядах чи співали купальські пісні? Чи справді вони мають магічну силу?
2. Робота з підручником.
Учитель: Мовчки прочитайте матеріал підручника, потім один із вас стисло переказує зміст тексту, а інший уважно слухає і складає два запитання за його змістом. Запитання представте класові й отримайте відповіді на них.
Орієнтовна тематика запитань (якщо учні не ставили своїм однокласникам).
- Чому календарно-обрядова пісенна поезія вважається найдавнішим жанром фольклору?
- Хто є автором обрядових пісень. Чому вони мають варіативність виконання?
- Що лежить в основі календарно-обрядових пісень?
- Назвіть різновиди календарно-обрядової поезії.
- Як календарні обряди пов’язані зі світоглядом наших предків?
- Чому давні обряди зберігаються в сучасному суспільстві?
- Які обрядові пісні ви знаєте? (учні співають відомі їм обрядові пісні)
Учитель: Повернімося до нашого епіграфу: М.Гоголь писав:”Народні пісні для України – все: і поезія, й історія”. Що ви тепер скажете? (Учні дають розгорнуті відповіді на підставі почутого на уроці).
ІV Рефлексивно-оцінювальний етап.
- Продовжити речення.
“Сьогодні на уроці я дізнався про …”
“Найцікавішим для мене було …”
“Найбільше мене вразило …”
“Хочу більше дізнатися про …”
2. Письмове (в парах) само- та взаємооцінювання (оцінювання власної діяльності та роботи партнера у своєму та його зошитах).
V. Домашнє завдання.
Обов’язкове загальне: підготувати усну розповідь “Улюблена пісня моєї родини”.
Обов’язкове на вибір:
1) Підготувати розповідь про обряди літнього циклу;
2) Попросити своїх батьків, бабусю або дідуся заспівати народних пісень. Вивчити із ними ту, яка вам найбільше сподобалася.
За бажанням. Скласти запитання для гри “Вірю – не вірю” ( за опрацьованим на уроці матеріалом).
Додаток 1.
Індивідуальний освітній маршрут
учня (учениці) ___ класу _________________________________ школи
___________________________________________________________
Предмет _____________________________________________________
Мета: ________________________________________________________
№
п/п |
Що формується |
Завдання |
Терміни | Форма контролю | Відм.
про викон. |
1. | Знання (які?) | ||||
1.1. | ………………….. | ||||
1.2. | ………………….. | ||||
2. | Уміння (які?) | ||||
2.1. | ……………………. | ||||
2.2. | ………………….. |
С. Ревчук,
учитель Гощанської ЗОШ Рівненської області