Анонс уроку української літератури в 9 класі.
Мета уроку: вчити школярів сприймати художній твір як явище мистецтва слова, сприяти усвідомленню школярами повчального змісту Притчі про блудного сина, розвивати комунікативні здібності учнів, їхнє самостійне й критичне мислення, культуру полеміки, уміння аргументовано доводити власну думку, сприяти виробленню уміння використовувати здобуті навички в практичному житті; сприяти розвитку особистості й самореалізації в сучасному житті.
Зміст уроку: філософські роздуми учнів про одвічні людські цінності, про складність людського буття, про вміння передбачати, прощати, шукати вихід зі скрутних ситуацій.
Урок чітко структурований у відповідності до вимог особистісно зорієнтованого навчання.
Учитель планує поділитись з однодумцями методичним інструментарієм , до якого звертається, виробляючи читацькі вміння і який сприяє підвищенню інтересу до читання , а саме: прагне звернути увагу присутніх на сучасне прочитання Притчі, на поєднання традиційних та інноваційних методів і прийомів роботи (евристична бесіда, віртуальна екскурсія картинною галереєю, дискусійна сітка Алвермана, робота із ситуативними фреймовими структурами, використання медіатехногогій та ін.), а також звертає увагу присутніх на використання компетентісно зорієнтованих завдань. Адже вдало дібрані прийоми , завдання, запитання сприяють розвитку критичного мислення, створюють можливість для реалізації творчого потенціалу учнів , які мають різний рівень навченості.
Під час роботи з текстом розставляються нові акценти, в першу чергу звертається увага на твір як вид мистецтва, у ході аналізу вчитель прагне опиратись на суб’єктний досвід школярів, прагне викликати в учнів позитивні емоції, які забезпечать емоційне сприйняття тексту художнього твору.
Крім того вчитель планує звернути увагу присутніх на роль вчителя в організації діалогу та співробітництва, у забезпеченні психологічного комфорту під час навчального процесу. Присутні на уроці матимуть можливість поповнити свою методичну скарбничку.
Відкритий урок у незнайомому класі – це непередбачуваність, велика відповідальність для вчителя, особливо коли урок незрежисований, коли не знаєш психології конкретного учнівського колективу, тому спрогнозувати результативність, активний діалог учитель-учень, учень- учень важко, але майстерність вчителя –словесника і полягає в умінні активізувати навчальну комунікативну діяльність школярів .
І все ж як не складеться ситуація на уроці, але в будь-якому випадку той, хто шукає родзинку, той завжди її знаходить! Завітаймо на урок: раптом знайдемо щось цікаве!
Ольга Криворотенко,
Дніпропетровська область