Мета: допомогти розкрити зміст казки, удосконалювати вміння аналізувати прозовий твір, виразно читати й переказувати, розвивати мовлення; плекати любов до природи.
Цілі.
Учні знатимуть: зміст казки, особливості її виразного читання.
Учні вмітимуть: виразно читати казку, засобами виразного читання передавати настрій твору; осмислювати зміст; висловлювати ставлення до описаних у казці подій;
самостійно визначати власні цілі та узгоджувати з цілями, визначеними вчителем.
Тип уроку. Урок формування умінь і навичок.
Обладнання: підручники, ілюстрації до казки.
Методи, прийоми, види, форми роботи: асоціювання, бесіда, читання із зупинками, словесне малювання.
Епіграф. Ми народжуємося і живемо у світі фантастичної реальності (Гарсіа Маркес, колумбійський письменник).
Хід уроку
І.Мотиваційний етап.
1. З’ясування емоційної готовності до уроку (обмін побажаннями з сусідом по парті).
2. Актуалізація суб’єктного досвіду.
– Асоціювання: ключове слово – “ох”.
ІІ. Цілевизначення й планування.
1. Повідомлення теми уроку.
2. Обговорення епіграфа.
3. Самостійне визначення учнями цілей уроку (за картками з цілями вивчення теми) та узгодження із загальними цілями, визначеними вчителем.
4. Обговорення плану уроку (вчитель озвучує план роботи на уроці й пропонує внести зміни).
План
- Виразне читання казки із зупинками.
- Обговорення вражень від прочитаного.
- Осмислення змісту казки.
Учитель. Щоб ви хотіли додати до плану? Чи хотіли б змінити його?
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Читання із зупинками.
1) Виразне читання казки учнями (від початку до слів “Взяв та й повів”).
2) Бесіда.
– Чи зацікавив вас твір? Чим саме?
– Які запитання виникли у вас під час читання?
– Фантастичне чи реальне зображено в цьому уривку?
– Ви любите мандрувати?
– Про що хотіли б запитати мандрівників, героїв казки “Ох”?
3) Читання за ролями розмови батька з Охом.
– Спробуйте передбачити, що відбуватиметься далі в казці (можна запропонувати розглянути ілюстрації до казки й передбачити її зміст за ними).
4) Виразне читання казки учнями до кінця (ланцюжком).
2. Словникова робота.
– Зміст яких слів ви не зрозуміли?
Учитель пояснює значення слів або пропонує відшукати їхнє тлумачення у поданому в підручнику словнику.
3. Бесіда з метою висловлення вражень від прочитаного й осмислення змісту твору.
– Чи сподобалась казка?
– Наскільки справдилися ваші передбачення?
– Що викликало здивування? Можливо, щось обурило? Чому?
– Про що казка?
– Цю казку можна назвати фантастичною чи казкою про тварин?
– Які фантастичні елементи є в казці?
4. Словесне малювання.
Учитель: Хлопець навчився перетворюватися в різних тварин. Спробуймо й ми перевтілитися (вчитель пропонує “перевтілитися” у хорта, коня, сокола або окуня (за вибором учнів) й описати побачене й почуте від імені “свого” персонажа).
5. Озвучення напрацювань. Визначення найоригінальніших відповідей.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.
- Рефлексія діяльності.
Бесіда.
– Чи сподобалося вам мандрувати разом з героями казки?
– Чи задоволенні ви результатом роботи?
– Чи вдалося досягнути поставлених цілей? А які не реалізували?
2. Оцінювання вчителем роботи учнів, мотивація оцінок.
Домашнє завдання.
Обов’язкове загальне: а) підготуватися до виразного читання казки, переказування найцікавіших фрагментів; б) поставити запитання до персонажів казки.
За бажанням: а) написати лист одному з героїв казки; б) створити ілюстрації до казки.
Матвійчук Т.Я.,
учитель української мови і літератури
Дубровицького ліцею,
Рівненська область