ЦЕ ДИВО – ФЕСТИВАЛЬ – СТВОРИЛИ МИ САМІ

5-6 жовтня 2016 року у м. Вінниці відбувся VІ Всеукраїнський фестиваль педагогічних ідей «Мій особистісно зорієнтований урок». Форум проводиться з ініціативи Інституту педагогіки НАПН України за підтримки Міністерства освіти і науки України.

Ідея народилася у 2009 році. Ініціатори – науковий співробітник Інституту педагогіки НАПН України, кандидат педагогічних наук Анатолій Фасоля і завідувач інформаційно-методичного центру Новоград-Волинської міської ради Житомирської області Павло Ліневич (нині, на превеликий жаль, покійний) – розглядали фестиваль як своєрідний майданчик для самопрезентації вчителя, «трибуну», з якої можна озвучити свої думки і тривоги, поділитися набутками, маючи певність, що тебе почують, відгукнуться. І водночас збагатитися новими ідеями, досвідом колег. Час підтвердив слушність таких міркувань. На це вказує значна кількість учасників, серед яких незмінно були й освітяни Одеси.

У VІ Фестивалі ОЗОН взяли участь 236 представників 16 областей України і м. Києва: 8 докторів наук і професорів, 16 кандидатів наук, 130 учителів, 54 методичних працівники, 10 директорів та їх заступників, 10 викладачів вузів, 10 представників видавництв.

Проблемна тема: “Формування читача в епоху інформаційних технологій”. На засіданні Великої ОЗОНівської ради, методичному консиліумі окреслювалося коло проблем, пов’язаних зі специфікою читацької діяльності в епоху інформаційних технологій, і перспективні шляхи їх розв’язання; визначалися напрямки реалізації особистісно зорієнтованого й компетентнісного навчання.

Практичний досвід організації читацької діяльності в епоху цифрових технологій, мотивування школярів до читання було представлено на 34 майстер-класах і відкритих уроках, що їх провели науковці, методисти й учителі.

Найвагомішим результатом Фестивалю став засвідчений у зверненні до вчителів, керівників шкіл, працівників методичних служб, науковців, управлінців висновок про те, що проблема формування учня-читача – одна із найактуальніших, національно і суспільно значущих. Учасники Фестивалю підкреслюють: сьогодні особливо актуальними стають слова, що той, хто читає, завжди буде керувати тими, хто дивиться телебачення. З огляду на це, читацька компетентність стає ключовою, необхідною людині на різних етапах життя в різноманітних сферах життєдіяльності.

Наголошено, що формування учня-читача має здійснюватися в єдиній системі використання різноманітних методів, прийомів, форм і видів навчальної діяльності, однак пріоритетним стає діалогічне навчання, а текстоцентрична парадигма вивчення літератури має бути змінена на читацькоцентричну.

Підтверджено, що реальним механізмом, який забезпечує залучення сучасного підлітка до читання, є технології особистісно зорієнтованого і компетентнісного навчання, акцентовано увагу на необхідності активного впровадження їх у практику роботи основної, старшої та вищої школи.

Розв’язати проблему формування кваліфікованого читача можна лише спільними зусиллями – вчителі, науковці, управлінці, представники вищої школи і методичних служб, батьки і громадські діячі.

Культурна програма була представлена екскурсіями до фонтанів «Рошен» і музею Михайла Коцюбинського, а також пішими переходами мальовничими вулицями Вінниці.

Освіта Одеси цьогоріч була представлена делегацією у складі методиста Департаменту освіти та науки Одеської міської ради Тетяни Волковської, учителів Лариси Бартош (ЗОШ № 54), Тетяни Гребньової (ЗОШ № 100), Інни Місюри (ЗОШ № 27), директора ЗОШ № 52 Наталії Мацкул.

Викликав зацікавлення учасників і отримав схвальні відгуки майстер-клас «Технологія біоадекватної методики викладання предметів гуманітарного циклу (Нооферна освіта)», проведений Т. Волковською і Л. Барташ.

Наступний Фестиваль педагогічних ідей «Мій особистісно зорієнтований урок» відбудеться в жовтні 2017 року на базі «Академії неперервної освіти» (м. Біла Церква).

Відгуки учасників Фестивалю:

Ольга Криворотенко:

Фестиваль – це єднання Науки і Практики, розуму й серця, це пошуки й знахідки, відкриття, знайомства, спілкування, неперевершене відчуття єдності й взаєморозуміння…

Віолетта Уліщенко:

Озонівська родина – це дійсно родина однодумців, щирих і натхнених людей.

Микола Українець:

Саме так: сродна праця. ОЗОН – це вже стан душі, коли ти не можеш не дихати ним, не можеш не жити ним.

Тетяна Радковська:

Відбулося. Сталося. Ствердилося. Яке це задоволення – знати, що стоїш на шляху справжньої освітньої реформи: у змісті, формах, методах, у світосприйнятті.

Оксана Леонтієва

Креативні, позитивні,
люди ці прекрасно дивні,
бо філологи – до крику!
В цьому їх душа велика.
І в ОЗОНівській стихії
їхні думи, їхні мрії.
Цим живуть… і цим крилаті,
цим щасливі і багаті…
Вмінням діляться на славу
в Вінниці на фестивалі…
Донори ідей, горіння,
філософського прозріння.
Дай же, Боже, всім натхнення,
не губитись у буденні…
І щорічно зустрічатись,
щоб зростати, дивуватись…
Вінниця, 06.10.2016