Леся Українка. “Давня казка”. Проблема лицарства, ролі митця в суспільстві, суті людського щастя (особистісно зорієнтований урок у 8 класі)

Тема: Леся Українка. “Давня казка”. Проблема лицарства, ролі митця в суспільстві, суті людського щастя

Мета: допомогти учням з’ясувати проблематику поеми, підвести до розуміння авторської думки про істинне лицарство, роль митця у суспільстві; удосконалювати вміння робити порівняльну характеристику образів; сприяти вихованню шляхетності.

Цілі.

Учні знатимуть: проблематику поеми; риси характеру поета і Бертольдо.

Учні вмітимуть: назвати основні проблеми твору; здійснювати порівняльну характеристику образів; формулювати власне ставлення до персонажів.

Тип уроку.  Урок закріплення знань, умінь і навичок.

Обладнання:  ілюстрації  до поеми.

Оформлення дошки: епіграф:

“Я сама подібна до героя моєї “Давньої казки” (З листа Лесі Українки до Михайла Павлика).

Методи, прийоми, форми роботи: асоціювання, літературний диктант, складання цитатного плану порівняльної характеристики образів або укладання таблиці (робота у парах), усна зв’язна розповідь,  бесіда, метод „ПРЕС”.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. З’ясування емоційної готовності до уроку (Графічне зображення настрою).

2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань:

а) розгадування запропонованих  однокласниками кросвордів, написання літературного диктанту,  зачитування есе, перегляд ілюстрацій;

б) укладання асоціативного ряду до слова „лицар”.

ІІ. Цілевизначення і планування.

1. Оголошення теми, представлення концепту уроку.

2. Укладання на основі загального власного переліку цілей уроку.

3. Колективне планування діяльності.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

– Справжнім лицарем можна вважати людину благородну, чесну, добру, сміливу. В поемі є лицар – Бертольдо. І є поет – людина, яка не має благородного походження. Хто ж із них може вважатися справжнім лицарем і чому?

2. Укладання цитатного плану характеристики образу або таблиці (робота у парах).

Учитель пропонує школярам вибрати й узгодити у парах один із варіантів завдання (скласти план порівняльної характеристики образів поета і Бертольда або заповнити таблицю), пояснює, як вони працюватимуть.

ПОЕТ

БЕРТОЛЬДО

Портрет

Походження

Мрії

Життєві цінності

Риси характеру:

Талановитий Лихий
Мудрий Гордий
Розважливий Завзятий
Має почуття власної гідності Невдячний

Ставлення один до одного

Ставлення автора до персонажів

Пам’ять народу

Ганебна смерть

3. Усна зв’язна розповідь учнів.

4. Бесіда:

–         Отже, справжнім лицарем є поет, незважаючи на „неблагородне” походження. Якщо він лицар, то має служити за внутрішнім покликом. Кому служить поет? У чому вбачає сенс свого життя?

–         Бертольдо теж служить. Кому? Як?

–  Як ви думаєте, чи могло життя персонажів скластися по-іншому? Що для цього їм потрібно було зробити?

4. Робота з “дошкою запитань”.

Учні прикріплюють свої запитання до автора, героїв, своїх однокласників, самих себе. Відповіді на ці запитання дають вони самі або хтось із однокласників.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1.  Скориставшись технологією “метод „ПРЕС”, розказати про своє розуміння лицарства, роль поета в суспільстві, суть людського щастя.

Наприклад:

Я вважаю, що поет служить народові,

тому що допомагає простим людям.

Наприклад, підтримує піснями у важкі хвилини.

Отже, він служить музі й народові.

2. Прокоментувати епіграф.

3. Взаємооцінювання у парах.

Домашнє завдання.

Підготуватися до написання контрольного твору (скласти план, вступ, дібрати відповідні цитати) на одну із тем: “Внутрішній світ мій і Лесі Українки”; “Хотіла б я піснею стати?.. (Роздуми над поетичними рядками Лесі Українки”); „Чи легко бути лицарем?”, “Давня мудрість “Давньої казки”; “Давня казка” – твір для дітей і не тільки…”.