Озонівський урок в одній із найстаріших шкіл Рівненщини

Проведення «відкритих уроків» – одна із форм роботи лабораторії особистісно зорієнтованого навчання літератури Рівненського ОІППО.

Один з таких уроків пройшов у Млинівський загальноосвітній школі І-ІІІ ст. №1. Його проводила Наталія Володимирівна Жогло – учитель української мови та літератури, автор слів і музики «Вальсу ОЗОН».

Учасників чергового засідання лабораторії гостинно зустрів педагогічний колектив школи на чолі з директором Котузою А. М. Учні презентували історію свого 150-річного навчального закладу. Після чого озонівське спілкування було продовжене обов’язковим анонсом заняття за участі представників адміністрації навчального закладу та практичного психолога Шимчук Н. М., яка дала детальну психолого-педагогічну характеристику учнів 5 класу, у якому мав проходити урок.

Тепла атмосфера школи-родини, яка панує у першій Млинівській навчальні, гармонійно вплелася у творчу канву теми «Картини довколишнього світу, природи у поезії Т.Г. Шевченка «Садок  вишневий коло хати». Н. В. Жогло як учитель-партнер, учитель-читач залучала учнів до планування роботи на уроці, спонукала п’ятикласників до визначення власних цілей. Тому вивчення нової теми відбулося легко і ненав’язливо, адже більшість учнів запланували навчитися виразно читати Шевченкову поезію (в тому числі і напам’ять). Бесіда за текстом поезії «Садок  вишневий коло хати» переросла у створення кадрів уявного фільму, де переважали слухові та зорові образи шедевру пейзажної лірики. Школярі, працюючи в парах, обговорювали епізоди вірша і давали назву кожному із них.

Після режисерської роботи п’ятикласники мали змогу прокоментувати свої ілюстрації до вірша Т. Г. Шевченка (це було випереджувальне завдання) і порівняти дитячі малюнки із витворами професійних художників.

Заключним і найважливішим акордом став рефлексивно-оцінювальний етап, під час якого усі закцентували увагу на імені уроку: «Добре бачить лише серце, найголовнішого очима не побачиш» (Антуана де Сент-Екзюпері). П’ятикласники відшукували те головне, що Шевченко побачив серцем, з’ясовували тему та ідею вірша, аналізували свою читацьку діяльність, звертались до рефлексії власних почуттів. Тому комплексне домашнє завдання сприйняли з легкістю і розумінням: записати лексичне значення слова патріот, скласти вірш про природу, створити ілюстрацію до вірша К. Малицької «Чом, чом, земле моя?».

Урок залишив багато позитиву у колег млинівської озонівки. Схвальні відгуки слугували найвищою нагородою учительці, яка робить упевнені кроки на шляху до успіху у читацькій діяльності своїх вихованців.

 

Н. Федорович,
учитель української мови і літератури,
прес-секретар Лабораторії ОЗОН