Осуд зради громаді заради збагачення (образ Тугара Вовка). Особистісно зорієнтований урок у 7 класі

Мета: удосконалювати навички роботи з епічним твором; розвивати уміння давати оцінку людським якостям, характеризувати персонажів твору, дискутувати; розкрити особливості мови твору; сприяти вихованню порядності, почуття честі.

Учні знатимуть:

алгоритм характеристики персонажа; риси характеру Тугара Вовка.

Учні вмітимуть:

складати цитатний план (таблицю) характеристики образу, самостійно характеризувати образ Тугара Вовка; обґрунтувати своє ставлення до персонажа, з’ясувати авторську оцінку; обговорювати проблему вибору людини у вирішальній ситуації;

узгоджувати свої дії (у парах) для виконання спільної мети; проводити письмову рефлексію в кінці уроку.

Тип уроку. Урок закріплення знань, умінь і навичок.

Обладнання: картки із запитаннями до персонажа твору, фонозапис музичної драми Б.Лятошинського „Золотий обруч”.

Методи, прийоми, форми роботи: літературний диктант, складання цитатного плану характеристики образу або укладання таблиці (робота у парах), самостійна характеристика образу; усний відгук на відповідь товариша, рольова гра, програвання.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку. („Обмін побажаннями”).

2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.

Розгадування запропонованих однокласниками кросвордів та ребусів.

Літературний диктант.

Про кого із персонажів повісті „Захар Беркут” ідеться?

Упізнай героя за портретними деталями.

  1. „Високий ростом, поважний поставою, строгий лицем, багатий досвідом життя й знанням людей” (Захар Беркут).
  2.  „Їхала на лови посеред гостей гордо, сміло, мов стрімка тополя серед коренастих дубів” (Мирослава).
  3. „Мужчина величезного росту й геркулесової будови тіла, з лицем темно-оливкової барви, одітий у шкіру степового тигра” (Бурунда).
  4. У нього „хороше, сонцем опалене і здоровим рум’янцем осяяне лице” (Максим).

Упізнай героя за його словами:

  1. „Коли б так кождий інший любив свій кутик, то, певно, всі люди жили б на світі спокійно та щасливо” (Максим).
  2. „Чи мусимо бути зрадниками свого краю? Ні радше загинути нам із голоду під плотом!” (Мирослава).
  3. „Коб тільки мені по тих трупах дійти до власти й сили, – обернувся б і я лицем проти них” (Тугар Вовк).
  4. „Що найбільше мене лютить, так се те, що погинемо без бою, без слави” (Бурунда).

Хто кому каже:

  1.  „Не гордуй бідними, не гордуй низькими, не гордуй робучими… бо хто ще знає, до котрої хто криниці прийде воду пити!” (Максим Тугару Вовку).
  2.  „Сам ти вчив і наказував мене жити по правді і говорити правду! Невже ж тепер нараз правда так дуже опротивіла тобі?” (Мирослава Тугару Вовку).
  3. „Ти, певно, дух того Сторожа, котрого звуть опікуном Тухлі” (Захар Беркут Мирославі).
  4.  „Доки будете жити в громадськім порядку, дружно держатися купи… доти ніяка ворожа сила не побідить вас” (Захар Беркут тухольцям).

Взаємоперевірка та взаємооцінювання робіт.

ІІ. Цілевизначення та планування.

Вибір цілей із загального переліку і доповнення власними. Колективне планування роботи.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Укладання цитатного плану характеристики образу або таблиці.

Учитель пропонує школярам вибрати і узгодити у парах один із варіантів завдання (скласти цитатний план характеристики образу Тугара Вовка або заповнити таблицю), пояснити, як працюватимуть.

Характеристика героя

Цитати

ПоходженняЗовнішністьМрії

Риси характеру:

– гордість;

– зарозумілість;

– прагнення влади;

– зневажливе ставлення до народу;

– батьківські почуття

Доля:

– зрада;

– ганебна смерть

 
  1. Усна зв’язна розповідь учнів.
  2. Усний відгук на відповідь товариша.
  3. Рольова гра.

Учитель пропонує охочим виступити у ролі Тугара Вовка і відповісти на поставлені однокласниками запитання (учитель допомагає класові формулювати запитання).

– Якою була мета твого приїзду в Тухольщину?

– Навіщо, ідучи на раду громади, ти накинув на себе вовчу шкіру з пащею?

– При дворі князя Данила ходили чутки, що у битві під Калкою ти зрадив Русь монголам, повідомивши їм план бою? Ти справді зробив це? Чому?

– Для чого тобі був потрібен союз із монголами?

– Чому ти хотів бачити свою дочку краще мертвою, ніж дружиною смерда?

– Чому ти вирішив урятувати Максима?

5. Бесіда.

– Можливо, ще котрийсь із персонажів привернув вашу увагу? Чим саме?

– Згадайте, як діють герої у вирішальних ситуаціях. Що керує ними?

– Кому з персонажів автор симпатизує найбільше? Чому ви так вирішили?

– А хто з героїв найбільше сподобався вам?

6. Розповідь учителя. Прослуховування музичного фрагменту.

Повість „Захар Беркут” одразу після виходу з друку полюбилася читачам. Це й не дивно: цікавий сюжет, яскраві персонажі, ідеї єдності, патріотизму – усе це сприяло популярності твору. За мотивами поеми знято художній фільм, а композитор Б.Лятошинський написав музичну драму „Золотий обруч”. Золотий обруч – це символічний образ прапора тухольської громади.

–                        Послухайте фрагмент музичної драми. Який епізод твору нагадала музика? Чому?

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Письмова рефлексія.

Продовжте речення: „Повість Івана Франка Захар Беркут допомогла мені зрозуміти, що…”

2. Взаємооцінювання у парах.

Домашнє завдання.

Обов’язкове: підготуватися до написання твору на одну із тем: скласти план, дібрати відповідні цитати.

Орієнтовні теми творів:

1. Чого навчає мене Захар Беркут прикладом свого життя?

2. Мій образ Мирослави.

3. Максим – ідеал вільної людини.

4. Про що я хотів би поговорити з… (Захаром Беркутом, Максимом, Тугаром Вовком, Мирославою, письменником).

5. Уривок повісті, який вразив мене найбільше.