Оцінювання і корекція навчальної діяльності з теми “Літературна казка” (Особистісно зорієнтований урок у 5 класі)

Мета: сформувати вміння узагальнювати й систематизувати предметні знання і вміння учнів з теми “Літературні казки”; рефлексувати й оцінювати рівень досягнення визначених навчальних цілей; виховувати вміння осмислювати значення вивченого для особистісного розвитку.

Цілі.

Учні знатимуть: зміст навчального матеріалу за І семестр; які із запланованих цілей досягнуті, а які ні; причину недосягнення/запоруку успіху.

Учні вмітимуть: робити висновки й узагальнення з прочитаного; висловлювати власні думки про вивчені твори, літературних героїв;

самостійно або з допомогою вчителя проводити рефлексію досягнення цілей семестру, характеризувати власний читацький розвиток; коригувати навчальні дії, планувати подальшу програму і її досягнення.

Тип уроку. Комбінований урок.

Методи, прийоми, види, форми роботи: літературний диктант, бесіда, метод ПРЕС, повідомлення учнів, незакінчене речення.

Випереджувальні завдання:

  1. Проаналізувати й оцінити рівень досягнення визначених загальних та індивідуальних цілей теми.
  2. Підготувати повідомлення “Чим я збагатився(лася), вивчаючи тему “Літературні казки?”

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності до уроку (словесний настрій: висловити одним словом – прикметником чи прислівником).

1.Актуалізація суб’єктного досвіду.

–     Прочитайте висловлення, записане на дошці: “Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли люба мама чи бабуся розповідала казки, не забудете до смерті” (І.Франко).

–     Поміркуйте з приводу цих рядків І.Франка і скажіть, чи є хоч одна із вивчених нами літературних казок, яку ви так полюбили, що розказуватимете її й своїм дітям?

2.Актуалізація опорних знань.

–   Пригадайте, які літературні казки ми вивчали, яких авторів?

–   Сформулюйте теми цих казок.

–   Назвіть головних героїв.

ІІ. Цілевизначення і планування.

1. Повідомлення теми.

Учитель. На сьогоднішньому уроці ми завершуємо вивчати тему “Літературні казки”. Запишіть тему уроку в зошиті: “Краса і багатство літературних казок”.

2. Визначення власних цілей. Ознайомлення із загальними цілями уроку і доповнення їх власними.

3. Планування роботи (у путівнику).

  1. Усний літературний диктант на знання вивченого фактичного матеріалу з теми.
  2. Порівняння проблематики та характерів героїв вивчених творів.
  3. Узагальнення поняття про літературну казку.
  4. Заслуховування домашніх повідомлень “Чим я збагатився(лася), вивчаючи тему “Краса і багатство літературних казок”.
  5. Оцінювання заслуханих повідомлень.
  6. Рефлексія й оцінювання досягнення загальних та індивідуальних цілей із теми.
  7. Рефлексія й оцінювання діяльності на уроці.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

Отже, роботу спланували. План приймається? Так. Починаємо роботу з його виконання.

  1. Усний літературний диктант на знання вивченого фактичного матеріалу з теми.

–     Що, за казкою І.Франка “Фарбований Лис”, зробило Лиса страшенно гордим? (Незвичайне щастя і його хитрість).

–     Чим вирішив похвалитися Лис Микита перед звірами? (Украде курку з базару серед білого дня).

–     Хто першим помітив Лиса? (Собаки).

–     Як Лис Микита урятувався від собак? (Заліз у діжку з фарбою).

–     Як довго Лис Микита прикидався царем звірів Остромислом? (Цілий рік).

–     За що Хуху-Моховинку любили в родині? (За те, що була доброю, слухняною, роботящою?)

–     Чому Хуху-Моховинку поважали інші хухи? (Тому, що вона не гнівалася, не вередувала, була товариською).

–     Чому хухи не пам’ятають зла, не потребують подяки за добро? (Бороблять добро з повинності, від душі).

–     Як називається країна, про яку розповідається в казці “Цар Плаксій і Лоскотон?” (Сльозолий).

–     Від чого загинув цар Плаксій? (Від сміху).

–     Про яку країну йшлося в повісті-казці Г.Малик? (Про країну Недоладію).

–     Які проблеми у казці Г.Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії?” (Морально-етичні проблеми).

  1. Порівняння проблеми та характерів героїв вивчених творів.

–      Пригадайте, які проблеми розкривають письменники у вивчених нами казках? Які з них є спільними для опрацьованих нами казок?

–      Назвіть проблеми, які властиві тільки певним казкам? Користуйтесь путівником.

–      Що є спільного в характерах героїв вивчених нами казок?

–      Назвіть проблеми, які властиві тільки певним казкам? Користуйтесь путівником.

–      Що є спільного в характерах героїв вивчених нами казок?

–      А що в них відмінне? Користуйтесь путівником.

–      Обґрунтуйте свою думку за допомогою методу “Прес”.

–      Які герої вивчених нами казок втілюють добро, а які зло?

  1. Пригадаймо, що таке літературна казка? Як ви розумієте вислів “Краса і багатство літературних казок”?
  2. Заслуховування домашніх повідомленьЧим збагатився(лася), вивчаючи тему “Краса і багатство літературних казок?”
  3. Оцінювання заслуханих повідомлень.
  4. Рефлексія й оцінювання рівня досягнення загальних та індивідуальних цілей із теми.

Учитель. Удома ви мали можливість проаналізувати свою роботу з теми, оцініть рівень досягнень. Хто має що сказати з цього приводу? (Кілька учнів). Зосереджуємо увагу на корекційній роботі з недосягнутими цілями.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

–  Проаналізуйте поставлені на початку уроку цілі. Чи вдалося їх досягнути?

–  Над якими із завдань вам сподобалося працювати найбільше?

–  Яке із завдань виявилося найскладнішим?

–  “Незакінчене речення”: “Після цього уроку я думаю…. розумію…відчуваю… З уроку я йду…”

 Домашнє завдання.

Обов’язкове загальне: опрацювати запитання до всієї теми, які вміщені на стенді “Сьогодні на уроці”. Підготуватися до контрольної роботи.

Любиш М.В.,
учитель української мови і літератури
Рокитнівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3,
член лабораторії особистісно зорієнтованого навчання
Рівненського ОІППО