Проблема кохання і служіння народові в історичній повісті Осипа Назарука “Роксолана”. Тематика, жанр повісті.Особистісно зорієнтований урок у 8 класі

Тема. Проблема кохання і служіння народові в історичній повісті Осипа Назарука “Роксолана”. Тематика, жанр повісті.

Мета: з’ясувати тему та ідею твору, підняті морально-етичні проблеми; розвивати вміння аналізувати вчинки персонажів; поглиблювати навички аналізу художнього твору; виховувати почуття патріотизму.

Цілі.

 Учні знатимуть: зміст запропонованих для вивчення уривків, тему та ідею твору, риси характеру персонажів, особливості мови твору.

Учні вмітимуть: читати, переказувати, коментувати зміст повісті, висловлювати власну думку з приводу прочитаного, характеризувати героїв повісті, давати оцінку їхнім учинкам, рисам характеру.

Тип уроку.  Урок закріплення умінь, знань, навичок.

Обладнання: ілюстративний матеріал, портрети невідомого художника: “Роксолана”, “Сулейман Пишний”.

Методи, прийоми і форми роботи: “зіпсований телефон”, бесіда, докладний переказ, незакінчене речення, ілюстрування.

Хід уроку

 І. Мотиваційний етап

  1. абезпечення емоційної готовності до уроку (“Зіпсований телефон”:  фраза “Ми сьогодні говоритимемо про кохання”).
  2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань (“Незакінчене речення”: “Кохання для мене – це…”).
  3. Озвучення напрацювань.

ІІ. Цілевизначення

  1. Представлення концепту уроку.
  2. Визначення  власних цілей уроку та узгодження їх із загальними.
  3. Узгодження плану роботи.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Робота зі змістом повісті. Читання з коментуванням XІ розділу повісті “Перша подорож на прощу”

“Історичне місце”

– Перекажіть історичні відомості та легенди, які дізналася Настя про гору Афон. Чому Афон завжди був місцем паломництва?

– Що нового ви дізналися з цих описів і легенд?

“Біля ікони богоматері Воротарниці”

– Про що молиться Роксолана перед чудодійною іконою?

– Прокоментуйте слова внутрішнього голосу Роксолани, почуті нею біля ікони: “На образ і подобіє своє сотворив Бог людину. І дав людині промінь розуму свого і вольної волі своєї як дві могутні керми, щоб переплила життя. Рішай сама після розуму свого і волі своєї, що їх дав тобі Бог! А прийде час, коли Бог дасть тобі не один знак, а багато, чи ти добре рішила і чи добрі стежки твої…”

– Сулейман мовчки чекав, поки Роксолана закінчить молитву. Як ви думаєте, що він думав і відчував у цей час? Чи є якісь “підказки” у тексті?

– Після молитви Роксолана “устала і просто підійшла до нього [Сулеймана] так природно і наївно, як дитина”. Що переживає у ці хвилини дівчина? “Розшифруйте зміст слів “природно”, “наївно”.

“Освідчення”

– Яке враження справив на Роксолану Афон?

– Які дві сили боролися в її душі? Яка з них перемогла? Яке рішення вона прийняла?

– У тексті автор повторює слова, взяті епіграфом до Х розділу. Що у стосунках Роксолани й Сулеймана можна назвати дивним? Таємницею?

2. Визначення жанру, теми, проблематики повісті, характеристика композиції та сюжету (Робота в групах).

І група

Довести, що “Роксолана” за жанром історична повість.

ІІ група

Визначити тему й проблеми твору.

ІІІ група

Охарактеризувати композицію твору, особливості сюжету. Роль позасюжетних елементів. (Авторських відступів, описів, епіграфів, пісень.)

3. Звіти груп.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

Усна рефлексія роботи на уроці:

  • Чи досягнуті цілі?
  • Що сприяло (заважало )цьому?
  • Чи задоволені результатом діяльності?

Домашнє завдання:

Обов’язкове. Дібрати цитати для характеристики образів Роксолани, Сулеймана.

За бажанням.1. Прочитати повний варіант повісті. 2. Прокоментувати слова О.Назарука, що в Роксолані Сулейман здобув “найбільшу любов свого життя, найбільшу розкіш його і – найтяжчу прикрість…”.