Розвиток мовлення. Усний твір-розповідь з елементами роздуму „Де росте квітка щастя” .

Мета: вчити семикласників образно, логічно, викладати в усній формі свої думки; розвивати увагу, уяву, образне мислення; виховувати культуру усного мовлення.

Цілі.

Учні знатимуть:

сутність технології “деталізація” та алгоритм її застосування.

Учні вмітимуть:

добирати матеріал до твору, складати усний твір, використовуючи технологію „деталізація”.

Тип уроку. Урок розвитку зв’язного мовлення.

Методи, прийоми, форми роботи: складання усного твору (технологія „деталізація”); словесне малювання; колаж.

Обладнання: символічне зображення квітки щастя, учнівські ілюстрації.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

Забезпечення емоційної і мотиваційної готовності до уроку (Обмін побажаннями).

– А я бажаю вам знайти квітку щастя. Адже сьогодні на уроці ми шукатимемо її.

ІІ. Цілевизначення та планування.

  1. Повідомлення теми уроку.
  2. Визначення власних цілей уроку (індивідуально).
  3. Узгодження плану роботи.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

  1. Робота над складанням твору (індивідуально). „Деталізація”.

–   Спробуємо пошукати квітку щастя. Для цього уявимо, де вона росте і як дійти до неї. Коротко записуйте те, що уявляєте.

  1.  Уявіть: ви йдете дорогою. Яка вона? Що це за дорога?
  2.  Зупиніться, роздивіться усе навколо – що бачите, які звуки чуєте, що відчуваєте. А тепер запишіть свої враження. Пишіть про все, що сприймаєте!
  3. І ось ви побачили її – квітку щастя.  „Підійдіть” до неї,  роздивіться. Що відчуваєте? Запишіть.
  4. Тепер поверніться у клас і, використовуючи усі 3 уривки, складіть твір.

Враховуйте усі деталі!

  1. Озвучення напрацювань. Словесне малювання.

Учні виходять до дошки, розповідають складені твори, кріплять на дошку підготовлені вдома малюнки із зображенням квітки щастя.

  1. Визначення найкращих робіт.
  2. Створення колажу.

–  А як ви думаєте, квітку щастя можна виростити?

Учитель пропонує  „виростити” квітку щастя. Для цього учні на окремих пелюстках записують, що у їхньому розумінні є щастям. Пелюстки кріпляться на дошку так, щоб утворити квітку.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Усні відповіді на запитання:

  • Чи сподобалося працювати на уроці?
  • Чи задоволені ви результатом власної (спільної) діяльності? Чому?
  • Як вам працювалося? Що допомогло?

2. Взаємооцінювання.

Домашнє завдання.

Обов’язкове:  Прочитати уривки з поеми Л. Костенко “Чайка на крижині”, занотувати враження, запитання, що виникли.

За бажанням:  підготувати виразне читання уривка, що сподобався; намалювати ілюстрацію до одного з епізодів.