Усна розповідь про героя літературного твору. Особистісно зорієнтований урок у 8 класі

Тема. Усна розповідь про героя літературного твору.

Мета: вдосконалювати уміння характеризувати літературного героя; виховувати повагу до історичного минулого України, її відомих людей.

Цілі.

Учні знатимуть: риси характеру Роксолани, Сулеймана;алгоритм складання твору-роздуму.

Учні вмітимуть: висловлювати свої судження про вчинки і почуття героїв художнього твору.

Тип уроку.  Урок розвитку зв’язного мовлення.

Обладнання:  текст, ілюстрації до твору, картина невідомого художника “Роксолана”.

Методи, прийоми і форми роботи: бесіда, робота з ілюстраціями, незакінчене речення.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

  1. З’ясування емоційної готовності до уроку (Словесний настрій).
  2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань (Відповідь на проблемне питання: “Наскільки справедливою є слова О.Назарука про Роксолану як велику українку, що “блистіла умом і веселістю, безоглядністю і милосердям, кров’ю і перлами…”?)

ІІ. Цілевизначення й планування.

  1. Представлення концепту уроку.
  2. Самостійний вибір цілей та  планування діяльності.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1. Ознайомлення зі схемою усної розповіді:

1) Хто цей персонаж?

2) Яка його зовнішність?

3) Які його риси характеру?

4) Як він діє?

5) Чим подобається?

2. Самостійне складання плану розповіді (письмово).

3. Підготовка до усної розповіді.

4. Об’єднання у групи (залежно від обраного персонажа).

5. Презентація напрацювань у групах.

6. Відповіді представника від груп (група обирає найкращу розповідь).

ІV. Рефлексивно – оцінювальний етап.

Учитель. Завершити розмову про героїню повісті О.Назарука і сам твір пропоную відповіддю на два запитання.

Перше з них адресується тим, хто прочитав повість повністю: “Чому ж у Роксолані Сулейман здобув “найбільшу любов свого життя, найбільшу розкіш його і – найтяжчу прикрість…”?  (Відповіді учнів).

Друге – всім нам. Повністю присвята автора до повісті звучить так: “Присвячую українським дівчатам сю працю про велику українку, що блистіла умом і веселістю, безоглядністю і милосердям, кров’ю і перлами. Присвячую на те, щоб вони навіть у найважчих хвилях свого народу і своїх не тратили бадьорості духу й були підпорою своїх мужів і синів і діяльними одиницями свого народу”.* Прокоментуйте ці слова.

Домашнє завдання.

Обов’язкове. Написати на чернетці твір на одну з тем:

  1. Два керма має людина у плині життя – розум і волю (За повістю О.Назарука “Роксолана”).
  2. Роксолана – найбільша любов і найтяжча прикрість Сулеймана.
  3. Проблема кохання і служіння народові в історичній повісті О. Назарука “Роксолана”.