Елементи незвичайного в повісті Г.Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”. Символіка країни Недоладії та її мешканців. Своєрідність композиції твору. Особливості його мови (Особистісно зорієнтований урок у 5 класі)

Мета:дослідити композиційну будову, жанрові ознаки повісті-казки, визначити реальне й фантастичне у творі; розвивати вміння давати власну оцінку вчинкам героїв; формувати розважливе ставлення до свого життя, до інших людей, виховувати працелюбність, організованість, наполегливість у досягненні поставленої мети, прагнення допомагати людям.

Цілі.

Учні знатимуть: у чому полягає своєрідність композиції, особливості мови твору, його жанр.

Учні вмітимуть: пояснити особливості жанру, композиції твору, розкрити символіку образів; характеризувати героя, який найбільше сподобався; аналізувати особливості мови, роль художніх засобів; пояснювати функцію діалогів у творі.

Тип уроку. Комбінований урок.

Обладнання: портрет письменниці, виставка учнівських ілюстрацій, підручник.

Методи, прийоми, види, форми роботи: робота в групах, у парах, метод ПРЕС.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

 1. З’ясування емоційної готовності учнів до уроку (кольоровий настрій).

 2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.

   Читання учнями підготовлених удома висловлювань із теми “Робити треба більше добрих справ…”, взаємооцінювання.

   Конкурс на кращу інсценізацію уривку з казки.

ІІ. Цілевизначення і планування.

1.   Вибір цілей уроку із загального переліку (у парах).

2.   Колективне планування діяльності.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1.                    Робота в парах. Розташувати події твору у правильній послідовності (Зліва – записи на окремих картках для учнів, справа – матеріал для вчителя)

Аля проникає до будиночка карлика Недочеревика; Недороль Десятий підписує наказ про страту Алі; дівчинка вперше доводить справу до кінця (пришиває бабці крильце); годинникар лагодить годинник; Аля повертається додому; дівчинка в підземеллі; перша зустріч Алі з королем; Аля потрапляє в країну Недоладію; недоладяни відмовляються залишити країну; Аля проникає до будиночка карлика Недочеревика; Недопопелюшка звільняє подругу; дівчинка читає чарівну книгу.

Аля потрапляє в країну Недоладію; дівчинка вперше доводить справу до кінця (пришиває бабці крильце); перша зустріч Алі з королем; Аля проникає до будиночка карлика Недочеревика; дівчинка читає чарівну книгу; Недороль Десятий підписує наказ про страту Алі; дівчинка в підземеллі; Недопопелюшка звільняє подругу; годинникар лагодить годинник; недоладяни відмовляються залишити країну; Аля повертається додому.

2.                    Рефлексивна бесіда:

   Чому ми розташували події саме в такій послідовності?

   Що змінилося б у змісті твору, якби події відбувалися в іншій послідовності?

3.                    Опрацювання змісту літературознавчого поняття “композиція”. Композиція – це зумовлена змістом побудова художнього твору, розміщення і співвідношення всіх його частин, порядок розгортання подій і розстановка персонажів (запис визначення до літературознавчого словничка).

4.                    Бесіда про композицію і жанр казки:

   Із кількох розділів складається твір?

   Навіщо авторка кожному із 29 розділів дала окрему назву? Чи допомогли вам ці назви краще зрозуміти прочитане, викликали бажання читати далі?

   Яка роль у творі останнього розділу, що має назву “Розділ двадцять дев’ятий, останній, і хоча він дуже короткий, його не можна вважати недоробленим, бо такі вони і є, ці останні розділи, які ще звуть епілогами”? Що таке, на вашу думку, епілог?

   Що таке літературна казка? Які літературні казки вам відомі?

   Твір Г. Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії” – не звичайна казка, а повість-казка.

Повість – це прозовий твір, який характеризується однолінійним сюжетом, а за широтою охоплення життєвих явищ і глибиною їх розкриття посідає проміжне місце між романом і оповіданням (запис до літературознавчого словничка).

Доведіть, що твір Галини Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії” – це повість-казка (метод ПРЕС).

5.                    Робота в групах. Завдання для груп:

1.      Визначити, кому із героїв твору належить пісенька.

2.      Знайти у тексті й виразно прочитати його портрет.

3.      Охарактеризувати персонажа, висловити власне ставлення до нього.

І група:

Я нізащо не признаюся нікому,

Що мені у замку страшно так самому!

Тільки місяць загляда у вікна чорні…

Ех, немає в мене друзів – є придворні! (Король Недороль Десятий).

ІІ група:

Порожня голова – не диво.

І з нею можна жить щасливо.

Думки до неї не приходять,

І мрії з розуму не зводять.

На плечах дуже легко

Щодня її носить!

А головне – вона ніколи

Ні від чого не болить! (Перший Недорадник).

ІІІ група:

Бувають чудеса

Справжнісінькі на світі!

Виходить, ти і я

За все-усе в одвіті?

Що тут не доробив –

Отам вилазить боком!

Буває, що добро

З одним виходить оком!..

От і виходить – перше

Гарненько поміркуй,

А потім вже – не допиши

Або не домалюй! (Аля)

ІV група:

Недо-роби!

Недо-пиши!

Недо-почни!

Недо-лиши!

І недо-їж!

І недо-ший!

І в Недоладію

Мерщій! (Карлик Недочеревик)

6. Бесіда:

   Чому казкова країна називається Недоладією, її столиця – Недоградом, а імена всіх мешканців починаються на Недо-?

   На вашу думку, чи є серед жителів казкової країни відіслані туди вами?

   Чому на початку твору всі недоладяни мріяли втекти з країни, а в кінці відмовилися залишати її? Про що це свідчить? Як ви ставитеся до їхнього рішення?

   Хто з другорядних персонажів твору сподобався вам найбільше? Чим саме? Охарактеризуйте його.

   Як би ви назвали казкову країну після того, як щез злий Недорадник, короля усунено, а всі справи нарешті доведено до ладу?

   Як потрібно жити, щоб ніколи не потрапити до Недоладії?

   Чого навчає нас повість?

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

1. Рефлексія процесу діяльності.

Усна відповідь на запитання: “Як ми досягли в парах поставлених цілей”.

2. Рефлексія результатів діяльності (“Мікрофон 1” : “Сьогодні на уроці я зрозумів…”).

3. Оцінювання навчальної діяльності (Само- та взаємооцінювання роботи в групах).

Домашнє завдання.

Обов’язкове загальне: прочитати казку В.Шевчука „Панна квітів”; підготуватися до виразного читання уривків.

Обов’язкове на вибір: зробити палітурку до саморобної книжечки або проілюструвати казку В.Шевчука „Панна квітів” .

За бажанням: а) написати невеликий твір на тему “Якось я потрапив до Недоладії…” або власне продовження повісті; б) прочитати продовження пригод Алі – повісті Галини Малик “Подорож Алі до країни Сяк-таків” і “Третя подорож Алі”.

Меленчук Т.М.,
учитель української мови і літератури
Березнівського  НВК
“Економіко-гуманітарний ліцей – ЗОШ І-ІІ ст.”,
член лабораторії особистісно зорієнтованого
навчання української літератури
Рівненського ОІППО