Морально-етичні проблеми в повісті-казці Галини Малик “Незвичайні пригоди Алі в країні Недоладії”: добро і зло, відповідальність за свої вчинки, вміння долати перешкоди на шляху до мети (Особистісно зорієнтований урок у 5 класі)

Мета: формувати в учнів уміння визначати тему твору, бачити порушені автором проблеми й висловлювати власні міркування з приводу їх, розвивати навички логічного мислення, виразного читання, виховувати почуття відповідальності за свої вчинки, вчити відрізняти добро від зла.

          Ім’я уроку. “Яке ж це диво – світ дитинства!”

Цілі.

Учні знатимуть: тему твору, порушені в ньому морально-етичні проблеми.

Учні вмітимуть: визначати тему твору, коментувати підняті проблеми, обговорювати проблему відповідальності людини за свої вчинки.

Тип уроку. Урок формування вмінь і навичок.

Обладнання: текст повісті-казки, портрет письменниці, ілюстрації учнів до твору.

Методи, прийоми, види, форми роботи: бесіда, захист власних малюнків, робота у малих групах.

Хід уроку

І. Мотиваційний етап.

1. Забезпечення емоційної готовності (обмін побажаннями).
         2. Актуалізація суб’єктного досвіду та опорних знань.

Бесіда.

        Чи були, а може, є у вас недороблені справи, як і в Алі?

        Що ви переживаєте (відчуваєте, думаєте), коли маєте незавершені справи?

        Чи самі ви завершуєте їх, чи хтось допомагає?

        А як, на вашу думку, краще: доробляти розпочате до кінця чи залишати на потім?

        Що ж необхідно людині для того, щоб усе заплановане виконати?

        Чи вдалося вам відповісти на “вузлик” запитань Недопопелюшки? Озвучте відповіді.

Захист малюнків “Я в країні Недоладії”.

ІІ. Цілевизначення та планування.

1. Повідомлення теми й імені уроку.

        Чи все у формулюванні теми зрозуміло?

        На основі чого зможемо з’ясувати суть проблем, окреслених у темі?

        Знання з якого предмета стануть у пригоді?

2. Ознайомлення із переліком цілей і доповнення їх.

3. Узгодження плану роботи.

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу.

1.Бесіда.

        Хто головний герой твору?

        Чому решта персонажів в назві імені мали частину “недо”?

        Пригадайте, що таке тема твору. Визначте тему казки.

2. Робота в малих групах.

        Завдання для роботи:

        Використовуючи текст, дослідити, чим керувалася у своїх вчинках Аля (до початку пригод і перебуваючи в країні Недоладії).

        З’ясувати, якими були жителі Недоладії.

        Пояснити, чому Аля не залишилася в Недоладії.

        Озвучення результатів роботи в малих групах.

 3. Бесіда:

   Чи зрозуміла б Аля необхідність завершувати розпочаті справи, якби не потрапила до країни Недоладії?
   Чи були у вашому житті ситуації, подібні до описаних у казці?
   Чим ви керуєтесь, зважуючись на той чи інший вчинок?
   Яких справ у вашому житті більше: добрих? недобрих? недороблених?
   Як часто доводиться відповідати за свої вчинки? Чи буває так, що вам усе “сходить з рук”?
   Чи є у творі персонаж, на якого ви чимось схожі? Чим?

4. Пояснення імені уроку.

ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап.

            Рефлексія процесу діяльності і її результатів.

Бесіда:

        Що було найцікавішим на уроці?

        Що було найважливішим?

        Що нового дізналися?

        Де можна застосувати отримані сьогодні знання?

 Домашнє завдання.

Обов’язкове загальне: написати невелике висловлювання “Робити треба більше добрих справ”.

Обов’язкове на вибір: а) підготуватися у групах до конкурсу на кращу інсценізацію уривку з казки; б) усно відповісти на питання: “Як потрібно жити, щоб ніколи не потрапити до Недоладії?”

Кирикович З.Л.,
учитель української мови і літератури
Зарічненського НВК “ЗОШ І ст. – гімназія”,
член лабораторії особистісно зорієнтованого
навчання української літератури
Рівненського ОІППО