Робота з папками успіху в системі особистісно зорієнтованого навчання

(Педагогічна майстерня на ІІ Всеукраїнському фестивалі педагогічних ідей “Мій особистісно зорієнтований урок”)

Як приємно йти вулицею і бачити усміхнені обличчя перехожих. Іноді щира посмішка незнайомої тобі людини зігріває серце. Як зробити так, щоб усі люди випромінювали радість і були щасливими? Відповідь дуже проста: навчити дітей радіти невеличким успіхам, яких досягають вони щодня, бо «кожний малий успіх є сходинкою до наступного, більшого» (Іржі Томан).

Завдання вчителя – зберегти дитяче бажання пізнавати. У дитинстві майже ні в кого не виникало сумнівів щодо чогось нездійсненного і неможливого. Важливо, щоб ця віра в успіх залишилася на все життя.

На думку відомого педагога Шаталова В., усі діти талановиті, але обов’язково потрібно зняти почуття страху в душі учня, зробити його розкутим, вільним, упевненим у своїх силах. Це дуже клопітка праця, адже щоразу педагог має помічати і відповідним чином оцінювати кожен маленький, але успішний крок на шляху до виконання завдання. Акцентувати увагу на активності учня в усних відповідях і класних дискусіях. Ледь помітивши щось цінне в учневі, прямо сказати йому про це чи написати у його зошиті. Діти хочуть чути про свої сильні сторони часто і докладно. Це постійний «голод» кожної людини.

Можливість розпізнавати і говорити про сильні сторони учня – могутнє знаряддя в руках учителя, яке допомагає стимулювати навчальну працю учня і розвиває його самоповагу.

Обов’язково демонструйте віру в учнів. Кажіть їм про те, що впевнені в їхньому потенціалі. Нікому ще не зашкодило «емоційне пещення», тобто констатація будь – якого, навіть незначного успіху, навіювання дитині віри в себе.

Відомі педагоги переконані, що обов’язково слід занотовувати повідомлення про свої досягнення. Можна порадити учням вести «Альбоми досягнень», у яких були б представлені здобутки у навчанні і самостійній творчості. Туди варто записувати вдало вирішені завдання, особисті враження від прочитаних книжок, твори й обов’язково – схвальні зауваження вчителя.

Члени науково – дослідницької лабораторії ОЗОН пропонують створити учнівські «Папки успіху», адже більшість фахівців сходиться на тому, що досягає успіху та людина, яка вже має певний успіх. І це цілком закономір­но, оскільки вона вірить у себе, у свої сили. Для неї кожний малий успіх є сходинкою до наступного, більшого. Той, хто не звідав ніякого успіху, не має таких можливостей. Це виявля­ється уже з перших років навчання у школі. Ті учні, що досягають у навчанні гарних результатів, успішно закінчують школу, а ті, хто не зазнав успіху, хто не вірить у свої сили, здебільшого примиряються зі своєю роллю невстигаючого і з великими труднощами «переповзають» з класу в клас, а нерідко опиняються і поза школою. Тому завдання вчи­телів — дати можливість відчути успіх, віру в себе і слабким учням.

Відомий педагог, психолог Іржі Томан переконаний, що справа, яка вам вдалася, сама по собі не така важлива, як той факт, що ви досягли успіху. Це вселяє у вас упевненість у собі, віру в свої сили. Тому намагайтеся частіше згадувати минулий успіх і, головне пам’ятайте почуття, які ви пережили при цьому. Це створює певну «атмосферу успіху, «звичку успіху». При кожній наступній удачі згадуйте про попередні і таким чином зміцнюйте почуття впевненості в собі.

Працюючи з учнівськими «Папками успіху», вчителі ЗОШ №8 схвально висловлюються щодо впровадження даної ідеї.

«Оформлення папки успіху позитивно впливає на навчальний процес,

підвищує інтерес учня до вивчення того чи іншого предмета, сприяє росту у навчанні, формує вміння самостійно працювати з художньою літературою. Переконана, що робота з папкою успіху спонукає до покращення результативності знань, удосконалення себе як особистості, бо ОЗОН – це Особливі Знання Особистості в Навчанні».

Шевчук Інна Зиновіївна, вчитель української мови і літератури ЗОШ № 8 м. Рівного

«Папка успіху допомагає дитині побачити свої успіхи, проаналізувати зроблене, намітити нові цілі, щоб покращити свої вміння з того чи іншого предмета. Періодично переглядаючи свої успіхи, учень відчуває свою значущість, почувається впевненішим. Думаю, що папка успіху дозволяє побачити кожну дитину як індивідуальність, виокремити зі спільноти як яскраву й успішну особистість».

Будько Алла Володимирівна, вчитель математики ЗОШ № 8 м. Рівного

«Подобається ідея створення папок успіху, але це дуже клопітка справа. Добре, що матеріал папки можна використати під час проведення батьківських зборів, а ще це гарна інформація про дитину, яку можна використати під час презентації учня на різних конкурсах. Папка успіху – це стимул до росту. Гарна пам’ять про діяльність у школі. Можна показати родичам».

Челяда Олександра Теодозіївна, вчитель географії, завуч ЗОШ № 8 м. Рівного

«Підтримую ідею створення папок успіху. Якщо дитині все вдаватиметься, то навчання буде повязане з відчуттям успіху. А успіх – найважливіше джерело позитивного ставлення до занять».

Гаврильчик Жанна Олександрівна, психолог ЗОШ № 8 м. Рівного

 

«Кожна дитина має можливість побачити позитивні результати своєї праці. Проявити власну творчість в оформленні цих результатів. Учитель має змогу побачити здібності учнів, про які раніше не знав. Важливо і те, що, гортаючи папку успіху, можна оглянутися назад, прослідкувати за самореалізацією і поставити цілі, спланувати подальшу роботу. Папка успіху – це поштовх до творчої праці».

Бондарчук Тетяна, вчитель світової літератури ЗОШ № 8

«Протягом трьох років підряд моя папка успіху була визнана найкращою у класі. Кожного дня там з’являлися нові записи та ілюстрації. Було дуже приємно, що у моїй папці найбільше матеріалів, і тому журі з-поміж інших папок обирало саме мою. Кожен з нас радів та хотів перемогти, тому гарно оформляв своє портфоліо. Особливо готувалися до презентації папок, коли визначали призові місця. Пам’ятаю, з яким хвилюванням я отримувала свою першу відзнаку за папку успіху. Папки моїх однокласників були цікаві, кожна по-своєму особлива. Нова яскрава історія відкривалася, коли я гортала папки своїх подруг. Там зберігалися малюнки, подяки, грамоти, а на окремих аркушах записані дати, коли ти був найуспішнішим. Вважаю, що папка успіху – це дуже потрібна річ для кожного старанного школяра, вона стимулює до росту. Переглядаючи своє портфоліо знову і знову, я завжди могла покращити свій настрій».

Рудик Анастасія, 8 – Б клас  

«Вивчаючи матеріал папки, вчитель бачить дитину з різних сторін, її успіхи з інших предметів. Дуже багатий матеріал для використання на батьківських зборах. Стимул далі розвиватися, щоб мати успіхи з інших предметів. Оформлення папки успіху – це можливість кожної дитини бути почутою, адже з дітьми так мало спілкуються. (Звичайно, це при умові небайдужого вчителя, який добросовісно буде стежити за рубрикою папки «Мої роздуми. Запитання до вчителя. Листи» ). Переконана, якщо у кожного учня буде своя папка успіху, то педагогічно запущених дітей не побачимо.»

Барабаш Світлана Іванівна, вчитель початкових класів

«Вчіться більше на своїх успіхах, ніж на невдачах»,— пише відомий учений Б. Холдейн. Звичайно, аналізуючи будь-яку завершену справу, ви повинні з’ясувати, де вчинили правиль­но, а де схибили. Усвідомивши помилки, намагайтеся їх уника­ти надалі. Але на цьому думки про невдачу викиньте з голови і займайтеся краще аналізом методики виконання успішно завершених справ, щоб убезпечити себе від невдач у майбут­ньому.

Вражає лаконічне і точне висловлювання А. С. Бєлкіна, що успіх – це радість. Головний зміст діяльності вчителя полягає в тому, щоб створити кожному вихованцеві ситуацію успіху. Тут важливо розділити поняття: «успіх» і «ситуація успіху». Ситуація – сукупність умов, що забезпечують успіх, а сам успіх – результат такої ситуації. Ситуація – це те, що здатний організувати вчитель: переживання ж радості, успіху – дещо більш суб’єктивне, значною мірою приховане від стороннього погляду. Завдання вчителя в тому й полягає, щоб дати кожному зі своїх вихованців можливість пережити радість досягнення, усвідомити свої можливості, повірити в себе.

Успіх може бути короткочасним, частим і довготривалим, хвилинним, стійким, значним, пов’язаним з усім життям і діяльністю дитини. Усе залежить від того, як ситуація успіху закріплена, триває, що лежить в її основі.

Із психологічного погляду, успіх – це переживання стану радості, задоволення від того, що результат, до якого особистість прагнула у своїй діяльності, або збігся з її очікуваннями, сподіваннями (з рівнем прагнень), або перевершив їх. На основі цього стану можуть сформуватися нові, сильніші мотиви діяльності, змінюється рівень самооцінки, самоповаги. У тому разі, коли успіх стає стійким, постійним, може розпочатися своєрідна ланцюгова реакція, що звільняє колосальні, приховані до певного часу можливості особистості, які містять величезний заряд людської духовної енергії.

З педагогічного погляду ситуація успіху – це таке цілеспрямоване, організоване поєднання умов, за яких створюється можливість досягти значних результатів у діяльності як окремої особистості, так і колективу в цілому. Важливо підкреслити, що в педагогічному розумінні це результат продуманої підготовленої стратегії, тактики вчителя, сім’ї… Однією із таких ситуацій, яка приведе до успіху, це створення «Папки успіху».

У своєму посібнику «Методика особистісно орієнтованого навчання. Як навчати всіх по-різному? » відомий педагог Хуторський А. В. пропонує своє бачення «портфеля досягнень».

Він зазначає, що навчаючись у школі, кожен учень створює певну освітню продукцію. Адже він не просто вивчає визначені предмети і теми, а пропонує свої ідеї, складає вірші, розробляє моделі, конструює вироби, пов’язані з навчальним матеріалом. Цього вимагає принцип продуктивності навчання – головний принцип особистісно зорієнтованого навчання. Це відбувається, якщо одним із елементів навчальної системи обов’язково використовується поняття «портфель досягнень».

Назва такого «портфеля» і форма його представлення можуть бути найрізноманітніші: творча книга, щоденник досягнень, web-сторінка учня, портфоліо і т. д. Але ціль одна – такий «портфель досягнень» є способом фіксації (або демонстрації) створених учнем освітніх напрацювань.

Структура «портфеля досягнень», на думку Хуторського Андрія Вікторовича, визначається згідно структури індивідуальної освітньої програми. Для кожного навчального предмета чи освітньої галузі, а також на основі загальнопредметних напрямків діяльності планується, що учень буде створювати освітні роботи різного об’єму. Коли проходить певний час і виріб учнем створений, у визначеному місці освітньої програми, наприклад в правій колонці, робиться відповідний запис. У цьому випадку індивідуальна освітня програма об’єднується з «портфелем досягнень».

Більш дієвішою формою «портфеля досягнень» є його індивідуальне виконання, наприклад, у формі учнівських творчих книжок або вчительського журналу досягнень. У цьому випадку досягнення записуються учнями або вчителем, як тільки вони виникли. Пропонуємо орієнтовні рубрики: «Я й моя родина», «Я й література», «Мої плани», «Читацький щоденник», «Копії статей», «Повідомлення» тощо.

Записи в журнал молодших школярів робляться зі слів самих учнів. Наприклад, в кінці занять діти відповідають на рефлексивні питання: Що у мене сьогодні вийшло найкраще? Чого я досягнув? Результати записуються вчителем у журнал досягнень. Відомий педагог Хуторський А. В. у своєму посібнику пропонує декілька записів із журналу особистих досягнень, де кожному учневі виділена окрема сторінка. Різні вчителі з різних предметів роблять у цьому журналі записи досягнень учнів. Цей журнал можна назвати «Досягнення учнів нашого класу».

Вміст «портфеля» – це не тільки перелік зайнятих учнем місць, отриманих оцінок, грамот чи призів. Все це лише формальне відображення освітніх досягнень, їх оцінка. У «портфелі досягнень» вказуються змістовні результати учня. Наприклад, запропонована учнем ідея або принцип розв’язання математичних задач, створений новий підхід при вивченні певного історичного явища, анотація природознавчого наукового дослідження, опис виробу.

Кількість і детальність опису досягнень учня в його портфелі визначаються його цілями та інтересами, вчительськими орієнтирами. Наприклад, учитель може в кінці уроку запропонувати учням написати у своїх творчих портфелях-книжках, що кожному з них вдалося створить за минулий урок або весь навчальний день.

У «портфель досягнень» записуються вагомі досягнення учня, такі, як виконане дослідження або результати багатомісячного проекту.

«Портфель досягнень» є предметом рефлексивної діяльності і самооцінки учня в кінці навчального семестру чи року. «Журнал особистих досягнень» разом із «портфелем досягнень учнів» використовується вчителем для підведення підсумків навчальних досягнень.

На засіданні творчої лабораторії ОЗОН при РОІППО було обговорено питання про створення «Папки успіху» вчителем української літератури, так як це сприятиме розвитку творчої особистості, допоможе вчителю більш об’єктивно оцінити учня з української літератури. Завдання вчителя сьогодні – це виховання гармонійно розвиненої особистості готової повноцінно жити й працювати в сучасному суспільстві. Щоб знайти своє покликання, варто почати зі створення «Папки успіху», яка організована таким чином, що допоможе кожній людині пізнати себе, розвинути самостійність, активність, ініціативу. Звичайно, це дуже клопітка справа, яка потребує додаткових зусиль і часу. Однак, у багатьох школах уже шість років учні наповнюють свою папку все новими і новими матеріалами. Члени лабораторії діляться своїми знахідками, допомагають один одному у вирішенні певних проблем. Про створення «Папки успіху» схвально відгукується керівництво шкіл, колеги, учні, батьки.

Щоб бути успішним, кожна людина має відчувати грунт під ногами, тобто основу, яка триматиме, на яку можна обпертися, яка даватиме позитивну енергетику для подальшої праці. Є багато прикладів, коли учні, наповнюючи «Папку успіху» матеріалами, відкривають у собі певні можливості, про які раніше не знали. Виходить так званий шлях росту. Точка відліку.

Хто не йде вперед,

Іде назад:

Стану нерухомості не існує.

Праця –найкращий шлях до того,

Щоб любити життя.

                                       Е. Ренат

Звичайно, від вчителя залежить, чи будуть учні працювати над «Папкою успіху». Вдало продумана перша розмова про «Папку успіху» – це вже половина успіху. Хто хоче більше дізнатися про створення «Папки успіху», пропонуємо відвідати лекції Фасолі А.М.

Ніщо так не спонукає як власний приклад вчителя, тому необхідно і кожному вчителю створити свою «Папку успіху», тобто портфоліо вчителя.

Чимало вчителів керують сьогодні укладанням учнівських мовних портфоліо (якщо не кожного з учнів, то найбільш здібних старшо­класників) або портфоліо свого класу (як класні керівники).  Хтось  робить   це   з   власної ініціативи, хтось – за «порадою» районного або шкільного керівництва. Так чи інакше, але до створення професійного учительськогопорт­фоліо освітяни підійшли впритул.

Термін «портфоліо» має кілька тлумачень.

1. Спосіб фіксування, нагромадження, оцінки

й самооцінки індивідуальних досягнень за певний період часу.

2. Технологія навчання, що дає змогу самостійно проаналізувати свої досягнення для того, щоб зробити висновки й рухатися далі.

3. Вид діяльності, який сприяє розвиткові вмінь  планувати   самоосвіту,   аналізувати, самостійно зібрану й систематизовану інформа­цію про власну діяльність.

Портфоліо вчителя (подекуди його називають досьє успіхів)це ефективний спосіб фіксування, накопичення матеріалів, які засвідчують рівень професіоналізму педагога, його вміння розв’язувати завдання професійної діяльності. Портфоліо вчителя демонструє рівень підготов­леності педагога та рівень, його активності в навчальних і позанавчальних видах фахової діяльності.

Електронне портфоліо  педагога  —   веб-базований ресурс, сайт учителя, що демонструє індивідуальність   і   професійні   досягнення фахівця. Звісно, до такої форми фіксації своїх досягнень необхідно прагнути. Як  підготовча стадія згодиться презентація у Power Point. На крайній  випадок   можна   систематизувати напрацьоване в звичайній теці.

Як зручна й ефективна  візитівка  свого власника портфоліо має забезпечити:

  • систематизацію вчителем власного досвіду;
  • чітке визначення ним напрямів саморозвитку, що полегшує самоосвіту або консультування колег чи адміністрації;
  • підтримку й допомогу в атестації, отриманні вищої категорії, вищої посади, вступу до аспірантури і т. ін.
  • чітку фіксацію педагогічних якостей (через описані факти та зібрані документи);
  • фіксацію особистісного зростання як засобу самоосвіти, та самодисципліни;
  • можливість обміну методичними розробками та ідеями між колегами та членами мережевих товариств учителів.

Крім  того, портфоліо    надасть    змогу педагогові   проаналізувати,   узагальнити та систематизувати результати своєї роботи, об’єктивно   оцінити свої   можливості та спланувати дії для подолання труднощів у досягненні  більш  високих  результатів. За потреби воно продемонструє досягнення вчителя  колегам       (учням, їхнім батькам). Портфоліо цілком може стати основою для участі в конкурсних і грантових програмах і ще одне: гарно укладене портфоліо сприятиме розширенню методичного діапазону навчаль­ного закладу, рекламуватиме його на сучасному рівні.

 

Додаток 1

СТРУКТУРА ПОРФТОЛІО ВЧИТЕЛЯ (Варіант 1)

 

 

  1. Інформація

«від себе»

Формулювання педагогічної філософії (кредо) вчителя, формулювання цілей і задач, опис використовуваних технологій та методик
  1. Інформація

«від інших»

Відгуки колег, учнів, батьків про уроки, стиль проведення занять, організацію позакласної роботи і т. ін.
  1. Конкретні напрацювання
Зразки конспектів уроків, методичних розробок, сценаріїв заходів тощо. Результати наукової роботи,  публікації і т. ін.

 

 

 

 

 

 

У кінці портфоліо вчителя можуть бути представлені   відгуки   керівництва,   батьків, випускників про роботу педагога. Бажаними є матеріали, які засвідчують плідну співпрацю, з колегами,   яка   призвела   до   підвищення ефективності спільної навчальної та виховної роботи. Значно прикрасить портфоліо відеозапис типового для вчителя уроку або виховного заходу, а також матеріали, що підтверджують ефективне використання педагогом сучасних технічних засобів навчання: комп’ютера, аудіо та відеоапаратури.

Треба пам’ятати, що портфоліо – не «вітри­на» успіху, це конкретні матеріали, які всебічно показують роботу вчителя. Усі представлені педагогічні вміння мають бути підтверджені прикладами. Створення вчительського портфоліо – це необхідність, тому що ніщо так не спонукає до роботи учня як особистий приклад вчителя.

Додаток 2

СТРУКТУРА ПОРТФОЛІО ВЧИТЕЛЯ (Варіант 2)

1. Загальні

відомості

про вчителя

Прізвище, ім’я, по батькові, фотографія” освіта (назва ВНЗ, спеціальність, кваліфікація);

стаж роботи, в т.ч. у ЗНЗ, де працює сьогодні) посада, предмети, які викладає;

додаткова освіта (курси підвищення кваліфікації, пройдені тренінги тощо); грамоти, дипломи, подяки, нагороди, звання

2.Резуль­тати педагогічної роботи Рейтинги учнів у олімпіадах, конкурсах,

наукових конференціях;

показники знань школярів за останні 3

роки (за підсумками атестації); .

Кількість медалістів;

кількість випускників, які вступили до

ВНЗ

3. Науково-методична робота Участь у роботі методичних об’єднань; плани-конспекти уроків; розробки самостійних, контрольних робіт;

мультимедійні презентації до уроків; участь у предметних тижнях (декадах); проведення відкритих уроків; виступи на семінарах, конференціях; публікації в фахових ЗМІ; методичні посібники

4. Позакласна

робота

Позаурочна діяльність з предмета; список творчих робіт, рефератів, навчальних дослідницьких робіт, проектів, виконаних учнями з предмета; список переможців олімпіад, конкурсів, турнірів; сценарії позакласних заходів, фотографії, відеокасети із записом проведених заходів (виставки, ‘ предметні екскурсії, КВК, брейн – ринги, вікторини і т. ін.), програми роботи гуртків та факультативів. Позаурочна виховна робота як класного керівника
5. Навчаль­но-матеріальна база інформація про створене вчителем оснащення навчального кабінету: словники; схеми, таблиці; портрети; збірники вправ; наявність комп’ютера, телевізора, відеомагнітофона, проектора и т. ін.

 

Додаток 3

Портфель досягнень

учня … класу…школи…

П І П

  1. Мої найголовніші досягнення
  • Творчі……………………………
  • Найважчі……………………………..
  • Знамениті………………………………..
  • Улюблені…………………………………
  • Найцінніші для мене………………………
  • Найцінніші для (класу, школи, міста, регіону, країни, світу)……………..
  1. Досягнення з окремих предметів
  • Математика…………………
  • Українська мова…………………..
  • Російська мова………………………
  • Англійська мова………………..
  • Історія…………………………
  1. Поточні досягнення
  • Дата
  • Предмет
  • Досягнення
  • Ціль, опис
  • Оцінка, місце, нагорода

 

Стасюк Світлана Яронівна,
учитель ЗОШ № 8,
м. Рівне